Stadia postępowania egzekucyjnego

Nasza ocena:

4
Pobrań: 392
Wyświetleń: 2814
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stadia postępowania egzekucyjnego - strona 1

Fragment notatki:

Stadia postępowania egzekucyjnego Poprzedzające wszczęcie egzekucji administracyjnej
Stosowania egzekucji
Następujące po przeprowadzeniu egzekucji 33.Czynności wierzyciela poprzedzające wszczęcie egzekucji administracyjnej Przesłanie zobowiązanemu pisemnego upomnienia ,chyba ze w myśl obowiązujących przepisów upomnienie nie jest wymagane- Sporządzenie tytułu wykonawczego Skierowanie do organu wniosku o wszczęcie egzekucji administracyjnej wraz z tytułem wykonawczym, z załączonym do niego tytułem doręczenia upomnienia(chyba ,że upomnienie nie jest wymagane)
gdy wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym to wniosek jest zbędny a pozostałe czynności poprzedzające wykonuje tenże organ. 34.Czynności organu egzekucyjnego poprzedzające wszczęcie egzekucji administracyjnej Badanie dopuszczalności egzekucji administracyjnej oraz poprawności formalnej tytułu wykonawczego- czynności podejmowane przez organ z urzędu, który bada tylko dopuszczalność a nie zasadność i wymagalność obowiązku. Organ sprawdza zgodność tytułu z wymogami ustawowymi. W przypadku nie spełnienia wymogów organ w trybie postanowienia na które przysługuje zażalenie zwraca tytuł wykonawczy wierzycielowi. W przypadku gdy organ jest jednocześnie wierzycielem ta faza postępowania w ogóle nie występuje.
Nadanie klauzuli o skierowaniu tytułu do egzekucji administracyjnej- organ stwierdzając ze egzekucja jest dopuszczalna i spełnione zostały wymogi ustawowe zaopatruje tytuł wykonawczy w klauzule o skierowaniu tytułu do egzekucji. Czynność ta traktowana jest jako postanowienie na które nie służy zażalenie.
Wybór środka egzekucyjnego- dokonuje go organ egzekucyjny kierując się zasadami ustawowymi. Wpływ na wybór środka ma wierzyciel jeśli dotyczy to obowiązku niepieniężnego ma obowiązek we wniosku o wszczęcie egzekucji wskazać środek egz. w obowiązkach pieniężnych ma tylko takie prawo z zastrzeżeniem iż organ nie jest tym wyborem związany. Jeśli organ wybiera inny środek niż wskazany przez wierzyciela musi o tym zawiadomić wierzyciela. 35.Wszczęcie egzekucji administracyjnej i jej przebieg Z chwilą doręczenie zobowiązanemu tytułu wykonawczego(w momencie przystąpienie do czynności egz. organu egz. lub egzekutora lub wcześnie)następuje wszczęcie egzekucji administracyjnej .W obowiązkach o char pieniężnym zajęcie wierzytelności może nastąpić wcześniej, wtedy organ doręcza zobowiązanemu zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego co jest jednoznaczne z wszczęciem egzekucji, chyba że wcześniej doręczono odpis tytułu wyk.
Dalszy przebieg egzekucji uzależniony jest od rodzaju obowiązku i środka. Ogóle prawa i obowiązki które występują przy każdej z egz.:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz