ŚRODKI KARNE Art. 39. We wcześniejszych kodeksach podział na kary zasadnicze i kary dodatkowe, co do zasady kara dodatkowa orzekana obok kary zasadniczej, podział środków: represyjne (pozbawienie praw), prewencyjne (zakaz prowadzenia), kompensacyjne (naprawienie szkody), zabezpieczające (przepadek przedmiotów), wymierne w czasie (zakaz prowadzenia pojazdów), o charakterze jednorazowym (nawiązka), samoistne (przepadek), orzekane kumulatywnie (pozbawienie praw publicznych) orzekane obligatoryjnie (zakaz prowadzenie, gdy zbiegł), fakultatywnie (zakaz prowadzenie określonej działalności) Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Środki karne Pozbawienie praw publicznych - kk z 1932 przewidywał również utratę obywatelskich praw honorowych, od 1969 już nie, brak kar uszczuplających cześć (mort civile, consumptio existimationis), najbardziej dolegliwy, zastosowanie jest fakultatywne i następuje po wystąpieniu łącznym dwóch przesłanek: pw powyżej 3 lat i motywacja zasługująca na szczególne potępienie, środek terminowy od roku do 10 lat, nie biegnie w trakcie odbywania kary pw, obejmuje: utratę czynnego i biernego prawa wyborczego , prawa do udziału w sprawowania wymiaru sprawiedliwości, pełnienia funkcji w organach, utratę stopnia wojskowego, powrót do szeregowego, utratę orderów, zdolności ich uzyskania Zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej - kk z 1932: zakaz wykonywania zawodu, kk z 1969 wprowadził resztę, orzekane tylko jeżeli sprawca został skazany za przestępstwo popełnione w związku z prowadzeniem takiej działalności, a dalsze jej prowadzenie zagrażają dobrom prawnym, oba te warunki muszą wystąpić kumulatywnie, chodzi o zawód faktycznie wykonywany, środek orzekany na okres od roku do 10 lat, wg Art. 41. § 1. Sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli: sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu albo okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. Zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich oraz opieką nad nimi -
(…)
…; świadczenie to nie może przekroczyć 60 000 złotych.
Podanie wyroku do publicznej wiadomości - już nie ma na rynku u pręgierza czy z tabliczkami chodzenia, kk z 1932 (ogłoszenie wyroku w pismach), a w 1969 bardzo rozszerzony, kk z 1997 (nowelizacja z 2005 praktycznie w każdej sprawie), sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w określony sposób, jeżeli uzna to za celowe, w szczególności…
…) albo wszelkich, obligatoryjnie (popełniając przestępstwo był w stanie nietrzeźwości bądź odurzenia lub zbiegł z miejsca zdarzenia), na zawsze gdy będąc w stanie nietrzeźwości bądź odurzenia lub zbiegł z miejsca zdarzenia, a skutkiem przestępstwa jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 173, 174, 355§2), obligatoryjnie wszelkich, gdy ponownie był sprawcą, na poczet zalicza się okres rzeczywistego…
… chociażby pośrednio z przestępstwa (obligatoryjnie)
Obowiązek naprawienia szkody - może dochodzić naprawienia szkody w drodze powództwa cywilnego, ale Art. 46. § 1. W razie skazania za przestępstwo spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko środowisku, mieniu…
… pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. skazania za przestępstwo pomówienia - na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. skazania za przestępstwo wyrębu drzewa albo za kradzież leśną - na rzecz pokrzywdzonego w wysokości podwójnej wartości drzewa. gdyby orzeczenie przepadku przedmiotów stanowiących mienie ruchome…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)