Średniowiecze - charakterystyka epoki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Średniowiecze - charakterystyka epoki - strona 1 Średniowiecze - charakterystyka epoki - strona 2 Średniowiecze - charakterystyka epoki - strona 3

Fragment notatki:

ŚREDNIOWIECZE Ramy czasowe: Początek średniowiecza: upadek cesarstwa zachodnio-rzymskiego ( 476 rok - Otoaker, dowódca wojskowy germanów, zdejmuje z tronu Romulusa - ostatniego cesarza rzymskiego).
Koniec średniowiecza: 1453 rok - upadek cesarstwa wschodnio-rzymskiego.
Zawalił się porządek budowany 1000 lat. Europa jednoczona była drogami rzymskimi, prawem rzymskim (prawo i egzekucja prawa były jasne). Okres wczesnego średniowiecza to okres upadku miast - miasta wyludnione, napaście, głód. Cywilizacja wiejska się rozwija - ludzie przechodzą z miast do wsi (okres dezurbanizacji) - kiepski wiek kultury. Dopiero, gdy wzmacnia się władza państwowa, rozwijają się miasta. Europę jednoczyła wiara chrześcijańska.
Wczesnochrześcijańskie bazyliki: - bazylika św. Pawła (drewniana, z IV wieku, Przym)
- bazylika św. Sabina (V wiek, kościół chrześcijański)
- baptysteria - kapliczki (Baptysterium - budowla wznoszona przez chrześcijan, przeznaczona do ceremonii chrztu przez zanurzenie. Była wznoszona w okresie wczesnochrześcijańskim).
- grobowiec Galii Placydii (w Rawennie)
- bazylika św. Marka w Wenecji (5 kopuł, bizantyjska architektura)
Cesarstwo Wschodnioeuropejskie ze stolicą w Konstantynopolu.
Plemię germańskie Wizygotów w Hiszpanii (wsteczna architektura - bardzo prymitywna, VII wiek, żadnych zdobień). W IX wieku w okolicach Toledo powstał kościół wizygocki.
Akwizgran - stolica Karola Wielkiego (zmarł w 843 roku w Verdun) podzielenie państwa między 3 spadkobierców:
I część - zachodnia: Karola Łysego
II część - wschodnia: Ludwik Niemiec
III część (Alzacja i Lotaryngia): Lotariusz
Ok. 800 rok - cesarzem zostaje Karol Wielki. Dwa najważniejsze zabytki z tego okresu:
- hala w Lorsch
- kaplica pałacowa Karola Wielkiego w Akwizgranie
- kościół św. Michała w Hildesheim (XI wiek)
Architektura romańska zachowała się głównie w obiektach sakralnych (cały impet twórczy idzie w kościoły). Mało pałaców i zamków romańskich. Budowano kościoły drewniane i kamienne, choć przetrwały głównie kamienne.
STYL ROMAŃSKI Styl romański to prostopadłościany, półwalce (apsyda), półstożki, grube mury, małe okna.
( Apsyda (lub absyda) - w architekturze pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione addytywnie do bryły kościoła i otwarte do jego wnętrza. Zazwyczaj zamyka prezbiterium, czasem nawy boczne i ramiona transeptu lub westwerk. Występowała już w architekturze rzymskiej, stąd przejęta przez chrześcijaństwo. Apsydy półkoliste występowały od wczesnego chrześcijaństwa do romanizmu. Gotyk stosował przeważnie wieloboczne zamknięcia naw, czasem są też określane mianem apsyd.)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz