RENESANS Miasta W okresie renesansu miasta budowano na planie koła, na planie centralnym, przykładem może być miasto, wymarłe, miasto Palmanowa.
Innym jest miasto Katerburg, które Janie wygląda (plan centralny), ale występuje tu naładowanie urbanistyczne.
Architektura Zmienia się architektura, styl życia, zmienia się barok na kameralny, bez kolumn, ale ze światło - cieniem - schyłkowy etap baroku i rokoko.
Kolory pastelowe, jakieś grzebienie, klimaty kameralne, moda na chińszczyznę, jest słodycz, przsłodzone, na planie owalu, fale; np. :
Zwinger w Dreźnie
Katedra św. Jure we Lwowie
Potem nadchodzi przesyt i zaczyna się epoka zachwytu antykiem, który był uważany za okres dojrzałości architektury. Głównie uważał tak prof. Winkelman. Zaczyna się klasycyzm, prostota, linie poziome, chłód. Porządek koryncki, inspiracja antykiem oraz A. Palladio, np.: Teatr w Niemczech, architektura jońska
Nie ciekawa epoka, bo jest to tylko naśladowanie dawnych epok. Była moda na budowanie budowli w stylu Panteonu i Akropolu, Łuk Triumfalny.
Architekci renesansu
Leon Battista Alberti Michelangelo Buonarroti (Michał Anioł) Donato Bramante Filippo Brunelleschi Pierre Lescot Andrea Palladio Giuliano da Sangallo Leonardo da Vinci Andrea Palladio (ur. 30 listopada 1508 w Padwie - zm. w sierpniu 1580 w Wiczency ), włoski architekt i teoretyk architektury .
Urodził się w skromnej rodzinie rzemieślniczej, pod nazwiskiem Andrea di Pietro della Gondola, a zmienił je na Andrea Palladio pod wpływem swego mecenasa i poety, Giangiorgio Trissino. Palladio studiował architekturę, zabytki starożytnego Rzymu , dzieła słynnych architektów, takich jak Giulio Romano , Donato Bramante i Andrea Peruzzi , a także dzieło Witruwiusza .
Pierwszym poważnym zadaniem powierzonym Palladio była renowacja fasady Basilica a Vicenza (główne dzieło Palladia w Wiczency nowy wystrój XV wiecznego Palazzo della Ragione poprzez jego nową obudowę z kruzgankami i przekrycie hali Palazzo ogromną drewnianą kolebką o konstrukcji zbliżonej do odwróconego kadłuba fregaty) w 1549 . W latach 1558 do 1566 zajmował się odbudowa i dokończeniem budowy XV wiecznej katedry w Wiczency. Następne prace powstawały w tej samej okolicy, były to rezydencje i budynki użyteczności publicznej, w tym pałace miejskie: Barbaran da Porto, Chiericati, Thiene, Porto, Valmarana, wille [pałace, rezydencje podmiejskie]: Capra czyli Rotonda w Wiczency czy willa Foscari [la Malcontenta]w Mestre k. Wenecji.
W okresie od 1560 do 1580 Palladio zbudowal kilka kościołów w Wenecji
(…)
…, Inigo Jones, Christopher Wren i inni, stworzyli styl zwany palladianizmem
STYL ROMAŃSKI
Styl romański to prostopadłościany, półwalce (apsyda), półstożki, grube mury, małe okna.
(Apsyda (lub absyda) - w architekturze pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione addytywnie do bryły kościoła i otwarte do jego wnętrza. Zazwyczaj zamyka prezbiterium, czasem nawy boczne i ramiona transeptu lub westwerk. Występowała już w architekturze rzymskiej, stąd przejęta przez chrześcijaństwo. Apsydy półkoliste występowały od wczesnego chrześcijaństwa do romanizmu. Gotyk stosował przeważnie wieloboczne zamknięcia naw, czasem są też określane mianem apsyd.)
Bazylika to kościół, ma nawę główną wyższą niż nawy boczne - mogą być okna nad nawami bocznymi. W okresie gotyku modne stały się nawy…
… - biforium, potrójne - triforium)
głowica kostkowa
fryz arkadkowy
lizeny (paski na murze)
empory (balkoniki nad nawą boczną)
bazy przy kolumnach mają czasem cztery żabki (takie listki) - starsze raczej nie mają, nowsze mają
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)