Średniowiecze

Nasza ocena:

5
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Średniowiecze - strona 1

Fragment notatki:

Średniowiecze:
- feudalizm
- stosunek lenny
- ludzie postrzegali jednostkę, jako pewna część społeczeństwa z określonym zadaniem - Daje to poczucie bezpieczeństwa, ale utrudnia/uniemożliwia awans,
- najważniejszy dla ludzi jest Bóg, panuje TEOCENTRYZM,
- zadanie władzy to krwawy miecz (teoria 2-ch mieczy)
- naszym celem jest świat idealny,
- hierarchiczność świata.
Filozofia polityczna w średniowieczu była ściśle powiązana z religiąobrazem świata oraz światem politycznymi. Dopiero w renesansie w XII wieku uzyskała ona samodzielność. Wcześniej istniała tylko na marginesie kolejnych wydarzeń historycznych (filozoficznych). Pierwszy traktat polityczny został zapisany w 1159 r. Polikrates Jana z Salisbury.
W średniowieczu trwały niekończące się spory o podstawowych zagadnieniach polityki i filozofii. Kością niezgody przede wszystkim było pojęcie „władzy”. W większości znawcy tematu uważali, ze wywodzi się ona od Boga. To Bóg kieruje człowiekiem i już w momencie urodzenia wybiera go jako przywódcę ludu. Wybrańca, którego cały naród ma słuchać i wielbić. Zastanawiano się również kto na ziemi jest przywódcą w świecie chrześcijańskim: czy jest to papież czy cesarz. Rozwinęły się wtedy (XII w.) monarchie narodowe, co w większości rozwiązało spór o inwestyturę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz