Sprzęt pomocniczy do montażu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprzęt pomocniczy do montażu - strona 1 Sprzęt pomocniczy do montażu - strona 2 Sprzęt pomocniczy do montażu - strona 3

Fragment notatki:

Sprzęt pomocniczy do montażu
Poza głównymi urządzeniami podnośnymi do montażu wykorzystuje się również sprzęt po­mocniczy, tj.:
— zawiesia,
— rusztowania, pomosty, drabiny,
— sprzęt do prowizorycznego zamocowania elementów i ich rektyfikacji,
— aparaturę pomiarową,
— drobne narzędzia.
Zawiesia są to urządzenia umożliwiające połą­czenie haka maszyny montażowej z zaczepami elementu prefabrykowanego. Ze względu na sposób przenoszenia obciążenia zawiesia dzieli się na:
— mechaniczne (haki, łańcuchy, liny itp.),
— elektromagnetyczne,
— pneumatyczne. W budownictwie prawie wyłącznie mają zasto­sowanie zawiesia mechaniczne. Podstawowymi parametrami zawiesi są:
udźwig, czyli maksymalna masa, jaka może zostać uniesiona,
— wysokość,
— rozstaw zaczepów montażowych w podanym elemencie.
Najprostszą konstrukcję ma zawiesie dwulinowe (rys. 10.18).
Składa się ono z dwóch odcinków liny sta­lowej połączonych ze stalowym uchem, które umieszcza się w gardzieli haka maszyny mon­tażowej, oraz haków (najczęściej jednorożnych). Końce lin przewlekane przez ucho i otwory w hakach są zamocowane zaciskami śrubowy­mi (rys. 10.18b) lub fabrycznie zaciśniętą na­kładką blaszaną. Za pomocą zacisków śrubo­wych końce lin można łączyć nawet w podręcz­nym warsztacie ślusarskim na budowie. Trzeba jednak pamiętać, że liczba i rozstaw zacisków w każdym połączeniu jest uzależniona od śred­nicy łączonej liny. Liczba ta jednak nie mo­że być mniejsza od 3 na każdym końcu liny (tabl. 10.4). W miejscach przegięcia w pierście­niach lub uchu linę zabezpiecza się specjalny­mi blaszanymi kształtkami, zwanymi serców­kami lub kauszami (rys. 10.18d). Odcinki lin powinny być takiej długości, aby zaczepiony na zawiesiu element był pochylony w stosun­ku do poziomu o ok. 5%, a kąt wierzchołkowy między linami wynosił ok. 60°. Kąt ten mo­że wyjątkowo wynosić 45°, a nawet 30°, ale wtedy powstaje duża siła pozioma oddziałująca na element, który trzeba sprawdzić ze względu na to dodatkowe obciążenie. Zawiesia tego typu są przeważnie używane do montażu belek. Do montażu płyt stosuje się zawiesia czterolinowe (rys. 10.19). W tablicy 10.7 podano przykła dowe średnice lin do stosowania w zawiesiach w określonej w tablicy sytuacji. Warunek za­chowania odpowiedniego kąta wierzchołkowe­go między ciągami powoduje, że wysokość ta­kiego zawiesia bywa znaczna; można ją zmniejszyć, stosując zawiesie linowo-belkowe, które po uzupełnieniu odpowiednimi akcesoriami da­je się wykorzystać do zmontowania wszystkich elementów budynku (rys. 10.20). Nieco inną budowę mają tzw. zawiesia szpilko­we służące do podnoszenia elementów wypo­sażonych w zaczepy tulejowe (rys. 10.21). Taki sposób łączenia zawiesia z elementem ma cza­sem zastosowanie przy montowaniu ram H. Rusztowania, pomosty i drabiny. Czynno­ści takie jak odpinanie zawiesi od ustawio­nych i prowizorycznie zamocowanych elemen­tów wysokich, a także wykonywanie złączy są związane z koniecznością umieszczenia ro­botnika nad poziomem montażu. Stosuje się do tego celu samostojące drabiny i pomosty (rys. 10.22). Przy znacznych wysokościach uży­wa się rusztowań złożonych z typowych ele­mentów (rys. 10.23). Niekiedy projektuje się specjalne rusztowania dostosowane do wzno­szonego obiektu. Jeżeli pracownik w czasie ro­bót przebywa na różnych wysokościach, stosu je się czasem mechaniczne pomosty robocze (rys. 10.24). Są również wykorzystywane wi­szące pomosty robocze zakładane na elementy już zamontowane i trwale połączone z konstruk­cją (rys. 10.25). W niektórych przypadkach ma­ją zastosowanie samochodowe podnośniki tele­skopowe (rys. 10.26).

(…)

… elementy prefabrykowane (słupy, ra­my, płyty ścienne i belki), których wysokość przekroju pięciokrotnie przekracza jego szero­kość, trzeba prowizorycznie mocować w czasie montażu. Do tego celu służą:
— odciągi,
— rozpory montażowe,
— łączniki imadłowe,
— opaski centrujące i konduktory.
Rozpora montażowa wraz z współpracujący­mi z nią uchwytami dolnym i górnym to sto­sunkowo najczęściej używane urządzenie…
…. Obo­wiązuje tu zasada, że płyty ścienne szeroko­ści do 1,5 m można usztywniać jedną rozpor rą. Usztywnienie płyt szerszych wymaga użycia dwóch rozpór.
Łączniki imadłowe, stosowane na ogół do łą­czenia płyt ściennych w narożach (rys. 10.29), stanowią kombinację krótkiej rozpory monta­żowej z dwoma imadłami. Takie rozwiązanie wykorzystano również przy mocowaniu prowi­zorycznego dźwigara na słupie za pomocą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz