Sprowadzenie katastrofy ( Art. 173 )

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprowadzenie katastrofy ( Art. 173 ) - strona 1

Fragment notatki:

SPRWOADZENIE KATASTROFY ( Art. 173 ) Typ podstawowy: 1) sprawcą może być każdy
2) sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
Katastrofę można sprowadzić umyślnie, a wypadek drogowy- nieumyślnie.
Sprowadzenie- to samo co powoduje ( bo tak jest w 177 ).
3) katastrofa ta zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.
Katastrofa w ruchu lądowym różni się od wypadku liczbą osób. Zagrożenie życia lub zdrowia więcej niż 6 osób traktuje się jako katastrofę. Np. wypadek powoduje kierowca autobusu.
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 1 do 10 lat. Typy uprzywilejowany ( znamię nieumyśłności ) Zagrożenie: pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Umyślne- np. działając w zamiarze ewentualnym dwaj sprawcy, którzy rzucali kamieniami w przejeżdżający pod wiaduktem pojazd. Gdy wybili przednią szybę, kierowca wpadł w poślizg, na niego wjechały inne pojazdy. Spowodowało to zagrożenie życia i zdrowia wielu osób. Sprawcy zostali skazani za umyślne spowodowanie katastrofy.
Nieumyślne- np. wykop w jezdni nie zabezpieczony, nie oświetlony. Instalacja elektryczna nie działała, a sprawca był przekonany, że ktoś inny zatroszczy się o oświetlenie drogi. W opisanym stanie faktycznym, nie zabezpieczenie wykopu uzasadnia odpowiedzialność karną, nawet gdyby kierowca zdołał zatrzymać pojazd przed wykopem ( Art. 174 ). Przykład: nietrzeźwy kierowca wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, kierowca autobusu gwałtownie zahamował i nie doszło do zderzenia. Autobus przejeżdżał na zielonym świetle. Nie doszło do wypadku. Podstawą odpowiedzialności karnej będzie Art. 174.
Czy za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym powinien odpowiadać kierowca autobusu miejskiego, który w granicach szczytu zabiera niebezpiecznie dużą liczbę pasażerów? Czy możemy przypisać mu winę?
- następstwem jest śmierć człowieka albo ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Typ kwalifikowany ( znamię następstwa ) - następstwem jest śmierć człowieka albo ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 2 do 12 lat,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz