Sprawozdawczość i analiza finansowa banku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 434
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdawczość i analiza finansowa banku - strona 1 Sprawozdawczość i analiza finansowa banku - strona 2 Sprawozdawczość i analiza finansowa banku - strona 3

Fragment notatki:

Sprawozdawczość i analiza finansowa banku 1 Pojęcie i klasyfikacja aktywów banku. (Aktywa banku - pojęcie, klasyfikacja i wycena ) 2 Rezerwy banku: pojęcie, rodzaje i znaczenie. 3 Koszty banku i ich klasyfikacja. (Charakterystyka kosztów banku ) 4 Przycho dy banku i ich klasyfikacja. (Charakterystyka przychodów banku ) 5 Analiza rentowności banku. 6 Analiza płynności banku. 7 Analiza wypłacalności banku. 8 Sprawozdanie finansowe banku i jego charakterystyka.   (Charakterystyka rocznego sprawozdania banku ) 9 Fundusze własne banku a regulacje ostrożnościowe. 10 Międzynarodowa standaryzacja sprawozdawczości finansowej banków   1 Pojęcie i klasyfikacja aktywów banku. (Aktywa banku - pojęcie, klasyfikacja i wycena ) Aktywa banku to zasoby majątkowe: kontrolowane przez bank (ale nie muszą być jego własnością), o wiarygodnie określonej wartości, powstałe na skutek przeszłych zdarzeń, generujące w przyszłości korzyści ekonomiczne. Klasyfikację aktywów można przeprowadzić biorąc pod uwagę ich wpływ na przychody i koszty banku. I tak są to: 1.aktywa przychodowe, których celem jest generowanie przychodów pieniężnych (należności od instytucji finansowych, podmiotów niefinansowych i sektora budżetowego, dłużne papiery wartościowe, akcje i udziały w innych jednostkach). Ze względu na ryzyko utraty zdolności do przynoszenia przychodów lub zmniejszenia wartości tych aktywów dzielimy je na : − Aktywa pracujące - przynoszące dochody zgodnie z wcześniej zawartymi umowami (kredyty normalne) − Aktywa niepracujące - nieprzynoszące dochodów (wbrew zapisom umów) lub/i powodujące powstanie kosztów i strat w wyniku zmniejszenia wartości (np. kredyty, w odniesieniu do których nastąpiło opóźnienie w spłacie kapitału i odsetek). 2.Aktywa nieprzychodowe, które z założenia nie przynoszą przychodu, ale są niezbędne do funkcjonowania banku. Należą do nich: środki pieniężne w kasie i nieoprocentowane należności od banku centralnego (rezerwy obowiązkowe), rzeczowy majątek trwały, rzeczowy majątek trwały W aktywach banku znacząca grupę stanowią ekspozycje kredytowe-należności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, skupionych wierzytelności, weksli i czeków, zrealizowanych gwarancji i innych wierzytelności oraz zobowiązania pozabilansowe o charakterze finansowym i gwarancyjnym z wyłączeniem odsetek odsetek prowizji Są one klasyfikowane przez bank z punktu widzenia ponoszonego ryzyka ustalonego przy zastosowaniu określonych dwóch kryteriów: − Terminowość spłaty kapitału i odsetek;   − Sytuacji ekonomiczni-finansowej dłużnika(bez Skarbu Państwa i k redytów detalicznych) Na tej podstawie wyróżnia się następujące ekspozycje kredytowe 1.normalne-opóźnienie w spłacie kapitału i odsetek nie przekracza 1 miesiąca (6-miesięcy detaliści, 1 rok Skarb Państwa), a sytuacja ekonomiczno finansowa dłużnika nie bud

(…)

… uniwersalny, dotyczy banków i innych podmiotów) Bank jest podmiotem, który jest poddany szczególnemu nadzorowi ze strony państwa. Nadzór bankowy sprawowany jest przez Komisję Nadzoru Bankowego oraz Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego (komórka NBP).Sam Bank Centralny (NBP) wykonuje również pewne czynności nadzorcze. Cele nadzoru państwa: - zapewnienie bezpieczeństwa wkładom zgromadzonym w bankach…
…) - może działać w formie spółki akcyjnej (założenia prawa spółka akcyjna) - może działać jako bank spółdzielczy (prawo spółdzielcze) Bank działa na podstawie zezwoleń - udziela Komisja Nadzoru Bankowego do końca 2007 r. od 2008 - Komisja Nadzoru Finansowego. Bank ma prawo do prowadzenia czynności (ustawa o Prawie Bankowym art.5) 1.czynności bankowe sensu stricta (wyłącznie dla banków) - przyjmowanie wkładów…
… i inne świadczenia 3. Inne w układzie rodzajowym (koszty energii, usługi obce)  Składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny  - zapewnienie bezpieczeństwa wkładów, depozytów w bankach - na każdy rok kalendarzowy ustala Rada BFG w roku 2007 wynosi: 0,05% aktywów ważonych ryzykiem i 0,025% dla zobowiązań pozabilansowych XIV. Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Amortyzacja - zużywanie…
… wypłacalności bazuje na współczynniku wypłacalności, uzupełniającą rolę pełni tu analiza wielkość funduszów własnych oraz struktury majątkowo - kapitałowej banku. Współczynnik wypłacalności jest to wyrażona w procentach relacja funduszy własnych banku po powiększeniu kapitał krótkoterminowy i po pomniejszeniu o kwotę przekroczenia progu koncentracji kapitałowej do całkowitego wymogu kapitałowego z tytułu ryzyk działalności banku pomnożonego przez 12,5 (sposób wyliczenia współczynnika określają uchwały KNB).Współczynniki wypłacalności jest miarą adekwatności kapitałowej banku. Minimalny poziom współczynnika wypłacalności wynosi 8%. W bankach rozpoczynających działalność operacyjną w pierwszym roku działalności współczynnik ten nie może być niższy od 15%, a w drugim roku - od 12%.Wysoki poziom współczynnika świadczy…
… do limitów określonych w regulacjach ostrożnościowych. Suma wierzytelności banku udzielonych jednemu lub grupie podmiotów powiązanych kapitałowo i organizacyjnie nie może przekraczać: − 20% funduszy własnych banku przy powiązaniu kapitałowym z bankiem − 25%funduszy własnych w odniesieniu do pozostałych podmiotów  Przepisy ustawy Prawo Bankowe ustalają także ograniczenia dotyczące inwestycji kapitałowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz