Sprawozdanie Diagnostyka transformatora (sem. I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1512
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie Diagnostyka transformatora (sem. I) - strona 1 Sprawozdanie Diagnostyka transformatora (sem. I) - strona 2

Fragment notatki:

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Przedmiot: Diagnostyka urządzeń elektrycznych
Sprawozdanie z wykonania ćwiczenia: " Diagnostyka transformatora" Kierunek: Elektrotechnika S2 Semestr: 1 Rok: 2012/2013 Zespół: 1. Łukasz Stoś
2. Hubert Świerczyński
3. Marcin Lipiński
4. Grzegorz Kruszewski
5. Jacek Jankowski Prowadzący: dr inż. Marek Zenkler Data wykonania: 02.04.2012r. Ocena: Podpis: 1. Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia laboratoryjnego było zapoznanie się z metodami i procedurą diagnostyki transformatorów oraz dokonanie jej na transformatorze trójfazowym.
2. Przebieg ćwiczenia Diagnostykę transformatora należy rozpocząć od oględzin obudowy zewnętrznej transformatora. W tym przypadku pominięta została ta część ze względu na to, że transformator został jej pozbawiony. Przez co również nie był zalany olejem transformatorowym.
W kolejnym kroku wykonany został pomiar rezystancji izolacji strony górnej specjalnym urządzeniem przeznaczonym do diagnostyki transformatorów. Urządzenie dokonało pomiaru przy napięciu 2,5kV. Otrzymano wynik: Rig=200MΩ Rig- rezystancja izolacji strony górnej transformatora.
Analogicznie do poprzedniego został wykonany pomiar rezystancji izolacji dla strony dolnej czyli kadzi. Otrzymano wynik: Rid=205MΩ Rid- rezystancja izolacji strony dolnej transformatora.
Następnie po odczekaniu jednej minuty po ostatnich dwóch pomiarach wykonano pomiar rezystancji między stroną dolną, a stroną górną transformatora. Otrzymano wynik: Rdg=70,5MΩ Rdg- rezystancja między stroną dolną, a górną transformatora.
W kolejnym kroku wykonano pomiar rezystancji uzwojeń transformatora metodą techniczną PPN. Otrzymano wyniki: A-N=1,261mΩ B-N=1,244mΩ C-N=1,276mΩ Po otrzymaniu wyników obliczona została ich procentowa różnica. Jeżeli różnica będzie mniejsza lub równa 3% to oznacza to, że stan uzwojenia jest dobry i transformator nadaje się do pracy pod napięciem. W przypadku, gdy różnica waha się od 3-5% to może zaistnieć problem z badanym transformatorem, ale może zostać podłączony do sieci. Przy różnicy większej niż 5% transformator definitywnie nie nadaje się do pracy i nie można podłączyć go do sieci.
Diagnozowany transformator nadawał się do pracy w sieci, gdyż różnica procentowa była mniejsza niż 3% i wynosiła 2,5%.
W podobny sposób dokonano pomiaru rezystancji uzwojeń strony górnej diagnozowanego transformatora. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz