To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sprawdzenie stanu granicznego nośności trzonu słupów
Słupy główne (o przekrojach pełnościennych lub wielogałęziowych) układów poprzecznych hal są na ogół elementami ściskanymi i zginanymi. W takich slupach, oprócz siły podłużnej N, występuje w płaszczyźnie układu poprzecznego moment zginający Mx (działający względem osi największej bezwładności przekroju x-x), również w płaszczyźnie prostopadłej do ramy moment zginający My (działający względem osi najmniejszej bezwładności przekroju y-y). Są to słupy zginane odpowiednio jednokierunkowo lub dwukierunkowo. Słupy ściskane osiowo wahaczowe (połączone przegubowo na obu końcach) występują w układach poprzecznych hal stosunkowo rzadko. Najczęściej słupy hal są ściskane siłą N i zginane momentem MX|max działającym względem osi większego oporu przy zginaniu przekroju poprzecznego x-x.
Miarodajne do wymiarowania trzonu słupa siły wewnętrzne N, Mx%max, My% max oblicza się na podstawie analiz statycznych konstrukcji i w wyniku ustalenia ich ekstremalnych wartości. Sposób obciążenia omawianych elementów sprawia, że podczas ich wymiarowania uwzględnia się ogólne wymagania dotyczące stateczności ogólnej prętów ściskanych (wyboczenia) i zginanych (zwichrzenia), stateczności lokalnej (utraty stateczności ścianek przekrojów słupów). Stan graniczny nośności słupów o przekrojach wielogałęziowych sprawdza się z uwzględnieniem wpływu niestateczności na nośność zarówno całego słupa, jak i pojedynczych jego gałęzi.
Ścisłe określenie nośności prętów ściskanych mimośrodowo powinno być rozpatrywane z uwzględnieniem teorii II rzędu. lednak w tym przypadku wpływ nieliniowości geometrycznej na ogół nie jest zbyt duży. Dlatego z wystarczającym w praktyce przybliżeniem można takie elementy rozpatrywać zgodnie z założeniami teorii I rzędu, uwzględniając wskaźnik poprawkowy Aj. W PN-90/B--03200 [98] zalecono obliczanie tego wskaźnika według wzoru
w którym użyto oznaczeń zgodnych z zastosowanymi w tejże normie. We wzorze (6.33) do obliczenia Aj wielkości z indeksem i = x lub i = y odpowiadają zawsze rozpatrywanej płaszczyźnie wyboczenia względem osi x-x lub y-y.
Zgodnie z postanowieniami PN-90/J3-03200 [98] stan graniczny nośności trzonów słupów pełnościennych lub wielogałęziowych, stałych na długości o przekrojach co najmniej monosymetrycznych, ściskanych i zginanych jedno- lub dwu- kierunkowo sprawdza się według wzoru (4.5). W ogólnym przypadku należy dwukrotnie sprawdzić warunek (4.5), przyjmując indeks i = x oraz i = y, wyznaczając ipX, Ify, AX, Ay.
W analizie zginania jednokierunkowego słupów bez możliwości ich zwichrzenia ((pL = 1,0 albo Mx = 0) przyjmuje się współczynnik wyboczeniowy cpi w płaszczyźnie zginania. Jeśli współczynnik
(…)
… wyboczeniowy odpowiadający największej smukłości pręta, czyli </?m;n.
Wzór (4.14) odnosi się do prętów ściskanych osiowo. Podane sprawdzenie nośności słupów ściskanych mimośrodowo (4.5) jest przybliżone i dopuszczalne, gdy elementy te są wykonane z kształtowników walcowanych na gorąco lub są prętami wielogałęziowymi, o co najmniej dwóch płaszczyznach skratowań lub przewiązek. Jeśli element ściskany…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)