Sprawdzanie równoległości osi libelli do osi celowej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 469
Wyświetleń: 3717
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawdzanie równoległości osi libelli do osi celowej - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Sprawdzanie równoległości osi libelli do osi celowej
Sprawdzanie równoległości osi libelli do osi celowej odbywa się za pomocą niwelacji podwójnej: niwelacji ze środka i niwelacji w przód. Zaczynamy od niwelacji ze środka. W tym celu w odległości około 60m obieramy 2 punkty A i B i ustawiamy w tych punktach łaty. Pierwsze (I) stanowisko niwelatora obieramy w środku odcinka AB i po ustawieniu niwelatora (spoziomowaniu) dokonujemy odczytów wstecz(w') i w przód (p').
W przypadku sprawdzanie niwelatora ze śruba elewacyjna, śruba elewacyjna nastawia się nitkę poziomą krzyża celowniczego na łacie ustawionej w punkcie B na odczyt p1. odczyt ten obliczamy z zależności
p1~ w1 -∆HAB.
Z uwagi na małą odległość niwelatora od łaty ustawionej w punkcie A przyjmujemy ze w1'~w1 ponieważ pokręcenie śrubą elewacyjna spowoduje wychylenie się pęcherzyka libelli, należy śrubkami rektyfikacyjnymi przy libelli sprowadzić pęcherzyk libelli na środek. Niwelatory automatyczne powinny spełniać następujące warunki:
płaszczyzna główna libelli pudełkowej (okrągłej) powinna być prostopadła do pionowej osi obrotu instrumentu;
automatyczna os celowa lunety musi być rzeczywiście w poziomie.
Warunek pierwszy odnoszący się do libelli pudełkowej sprawdzamy tak jak w niwelatorach libellowych. Sprawdzenie warunku drugiego odbywa się metoda podwójnej niwelacji, jak w niwelatorach libellowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz