Spotkania społeczności leczniczej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spotkania społeczności leczniczej - strona 1 Spotkania społeczności leczniczej - strona 2

Fragment notatki:

SPOTKANIA SPOŁECZNOŚCI LECZNICZEJ (SPOŁ. PSYCHOTERAPEUTYCZNA)
Model medyczny, hierarchiczny - w pełni samodzielnie zaistniał po II wojnie świadomej.
Jeśli psychiatria wywodzi się z medycyny, to znaczy, że od początku mamy do czynienia z modelami hierarchicznymi, tzw. MODELE DZIOBANIA, np. lekarze uważają, że są najlepsi, wszystko wiedzą. Odnosi się to także do metod leczenia. W modelu tym, to pacjenci są dla personelu medycznego a nie lekarze dla pacjentów. Pacjent traktowany jest jak numer choroby. Pacjenci nie mają prawa głosu, objawia się to w paru kwestiach:
- regulamin, który ma uporządkować życie oddziałów jest narzucany pacjentom. Objawia się to np. tym, że pielęgniarki decydują same, co pacjent może, a co nie oglądać TV, najczęściej są to programy wieczorne, o 22.00 po nadejściu ciszy musza iść spać. Pacjent traktowany jest gorzej niż w więzieniu, przeszkadza wszystkim; zamyka się go w 4 ścianach bez praw - problem instytucjonalizmu,
- na problem instytucjonalizmu wprowadza się program aktywizacji pacjentów (żeby nie tylko siedzieli w sali).
- problem przekazywania informacji - działa jak głuchy telefon, informacja, która wychodzi od lekarza po dojściu do pielęgniarki jest zniekształcona, np. zamiast 2 podaje 3 tabletki.
- często w modelu medycznym psycholodzy nie są spostrzegani jako partnerzy odpowiedni do współpracy dl psychiatrów. Psycholog spełnia tu rolę analityka. Ponieważ czuli się przez to niedocenieni zaczęli tworzyć podgrupy, np. z pielęgniarkami.
Skąd wzięła się koncepcja społeczności leczniczej?
Leczono żołnierzy podczas wojny, którzy cierpieli na nerwice. Maxwel Jones powiedział, że wina tego iż nie da się wyleczyć skutecznie nerwic spowodowana jest przez nazbyt medyczny model
ORDYNATOR ODDZIAŁU
LEKARZE PSYCHIATRZY
PSYCHOLODZY (DOPIERO (OD 60 LAT)
WYŻSZA SZKOŁA HIGIENY PSYCHIATRYCZNEJ - PIERWSZA!! PIELĘGNIARKI
PRACOWNIK SPOŁECZNY TERAPEUTA ZAJĘCIOWY
SALOWI
PACJENCI
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz