Sposoby zaliczanie darowizn

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposoby zaliczanie darowizn - strona 1 Sposoby zaliczanie darowizn - strona 2

Fragment notatki:

Zaliczanie darowizn Art. 1039. k.c.
§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
Zaliczenie darowizn ma zastosowanie jedynie przy dziedziczeniu ustawowym i tylko w sytuacji kiedy dział spadku następuje pomiędzy zstępnymi lub zstępnymi i małżonkiem spadkodawcy . Spadkodawca może zwolnić obdarowanego z obowiązku zaliczenia darowizny na poczet schedy spadkowej - zwolnienie takie może wynikać z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności . Oświadczenie takie może być zawarte w darowiźnie , a po dokonaniu darowizny w testamencie .
Spadkobierca może nałożyć obowiązek zaliczenia darowizn także na innych spadkobierców . Zaliczeniu podlegają wszelkie darowizny oprócz drobnych darowizn przyjętych w danych stosunkach (np. prezent na urodziny).
Art. 1041. k.c.
Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.
Dalszy zstępny ma obowiązek zaliczyć darowizny uczynione na rzecz jego wstępnego - np. syn ma zaliczyć na poczet schedy darowiznę uczynioną na rzecz ojca.
Sposób zaliczania darowizn: Wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku i stanowi to podstawę do obliczenia udziałów w spadku - spadek 100, dziedziczą A, B i C w częściach równych, A dostał darowiznę 20, a C darowiznę 30. Darowizny dolicza się do spadku co daje razem sumę 150 . Następnie oblicza się wysokość schedy(udziału) spadkobierców - 150 dzieli się na A, B i C w częściach równych, po 50 każdemu. Każdemu ze spadkobierców zalicza się na poczet schedy darowizny uczynione na jego rzecz - od schedy A odlicza się darowiznę 20(50-20=30), od schedy C odlicza się 30(50-30=20) w efekcie czego spadek 100 zostaje podzielony: A=30, B=50, C=20. Jeżeli wartość darowizny przewyższa wartość przypadającej schedy: Obdarowany nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki .
Przy dziale spadku nie bierze się pod uwagę ani darowizny, ani tego spadkobiercy .
Zaliczenie darowizn ma znaczenie jedynie przy dziale spadku , a zatem nie wpływa na odpowiedzialność za długi spadkowe. Mimo, że po zaliczeniu darowizny spadkobierca ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz