Rodzaje dziedziczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje dziedziczenia - strona 1 Rodzaje dziedziczenia - strona 2

Fragment notatki:

Rodzaje dziedziczenia:
- ustawowe
- testamentowe ( kiedy jest testament)
DZIEDZICZENIE USTAWOWE
-kiedy spadkodawca nie powołał spadkobiorcy testamentowego
- gdy żadna z osób powołanych w testamencie nie chce przyjąć spadku
- w stosunku do części spadku, w sytuacji gdy spadkodawca rozporządził w drodze testamentu tylko część majątku
STĘPNI- po naszej krwi , dzieci, wnuczki
ZSTĘPNI- przed naszym urodzeniem
Dziedziczenie ustawowe Art. 931.   § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych Art. 932.   § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.
Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi ¼ całości spadku.
Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicą w częściach równych.
Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkobiorcy, który by ,u przypadł, przypada rodzicom spadkodawcy w częściach równych
Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy , który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych , udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy u zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych spadkodawcy jego rodziców, rodzeństwo ich zstępnych cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
W brak zstępnych małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy , cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy, dziedziczą oni w częściach równych.
Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkobiorcy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz