Sposoby pracy spycharek i zakres ich stosowania-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1554
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposoby pracy spycharek i zakres ich stosowania-opracowanie - strona 1 Sposoby pracy spycharek i zakres ich stosowania-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Sposoby pracy spycharek i zakres ich stosowania Spycharka jest maszyną odspajającą grunt i przesuwającą urobek na nieduże odległości . Przy poziomym przemieszczaniu urobku praca spycharki jest ekonomiczna przy odległości 15 - 60 m. Spycharki najwydatniej pracują na spadkach przy wyrównywaniu terenu , dlatego należy tak organizować pracę spycharek , aby w największym stopniu wykorzystać tę właściwość . Przy spadku terenu 20 stopni wydajność w porównaniu do terenu poziomego rośnie do 172 % .Przy wzniesieniach wydajność spycharki szybko spada i czyni jej pracę nieekonomiczną np. przy wzniesieniu 15 stopni wydajność w porównaniu do terenu poziomego spada o 50 % .
Praca spycharki polega głównie na ścinaniu nierówności terenu i przepychaniu urobku przed sobą (czołowe) lub spychaniu urobku na boki (uniwersalne). Spycharki uniwersalne mogą w zasadzie pracować w gruntach bardziej spoistych niż spycharki czołowe ze względu na to , iż ścinają wyniosłości terenowe wysuniętą do przodu częścią lemiesza , podczas gdy spycharka czołowa ścina grunt całą szerokością lemiesza. Spycharki czołowe nadają się przede wszystkim do wyrównywania terenu oraz do kopania płytkich wykopów , natomiast sp. uniwersalne nadają się w największej mierze do zasypywania rowów instalacyjnych oraz ścinania skarp przy budowie podtorza drogowego . Wydajność spycharek uniwersalnych jest na ogół większa niż sp. czołowych , ze względu na szybkie przesuwanie się odspojonego urobku na bok wzdłuż lemiesza. Wydajność sp. czołowych można zwiększyć stosując jednocześnie dwie spycharki pracujące parami , niemal przylegającymi do siebie , co zapobiega połowie tych strat gdyby pracowały pojedynczo.
Praca spycharki może być prowadzona przy stosowaniu :
-sposobu płaskiego polegającego na równomiernym skrawaniu warstwy gruntu o grubości 10 - 15 cm , stosowany głównie przy gruntach I i II kategorii -sposobu grzebieniowego ( schodkowego ) - stosowanego głównie w gruntach III kategorii i polegającego na początkowym zagłębieniu noża na 20 - 30 cm , a następnie na ponownym zagłębieniu , już nieco płytszym od pierwszego ,wreszcie gdy mimo dwukrotnego zagłębienia nie uzyskano całkowitego „napełnienie” lemiesza spycharki , następuje trzecie zagłębienie. Wymaga krótszego odcinka skrawania niż sp. płaski oraz krótszego czasu do odspojenia i nagarnięcia gruntu.
Przy przemieszczaniu urobku lemieszem stosowane są również dwa sposoby :
-sp. terenowy - polega na przepychaniu urobku po terenie , przy czym po parokrotnym przejściu tym samym śladem utworzą się po bokach trasy przejazdowej waliki ziemne , które stanowią częściowe zabezpieczenie przed zsuwaniem się na boki urobku przy następnych przejściach spycharki.


(…)

… i przesuwaniu urobku z każdej połowy wykopu na przylegający odkład , kąt nachylenia skarp , po których spycharka wyjeżdża z wykopu , nie może być większy niż 30 stopni ze względu na niebezpieczeństwo utraty stateczności przez spycharkę
W pierwszym etapie droga spycharki przebiega po obwodzie wewnętrznym wykopu ,lemiesz jest ustawiony skośnie w płaszczyźnie poziomej z największym przechyleniem w płaszczyźnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz