Spór o cele organizacji

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spór o cele organizacji - strona 1

Fragment notatki:


Spór o cele organizacji Celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku??
Teoria tradycyjna (neoklasyczna, marginalistyczna):
Przedsiębiorstwo/organizacja w tej teorii to podmiot „business unit” który maksymalizuje zysk. Teorie menadżerskie Kwestionują zasadę maksymalizację zysku i neoklasyczną, marginalistyczną koncepcje przedsiębiorstwa.
Dlaczego? Powód: rozbieżne interesy menadżerów, akcjonariuszy, większościowych właścicieli, pracowników. Firmy rodzinne realizują inną wiązkę celów:
- „pracuj u siebie”
- być sobie szefem
- zatrudnienie członków rodziny
Firmy rodzinne często rezygnują z zysku maksymalnego na rzecz zysku wystarczającego. Teoria agencji W dużej firmie, większość transakcji zewnętrznych dokonują w imieniu przedsiębiorcy (pryncypała) jego agencji. Agenci działają w jego imieniu i z jego upoważnienia.
Konsekwencje teorii agencji:
- czy to znaczy, ze realizują te same cele jak właściciele? tj. maksymalizacja zysku - nie zawsze
- czyj jest cel? Teoria tradycyjna: cel - zysk jest firmy/organizacji, ale zysk realizuje nie firma, ale przedsiębiorca, a dodatkowo gdy rozdzielimy własność - przedsiębiorstwo od zarządzania, właściciele - menadżerowie zarządzający. W wiązce celów występuje bowiem zarówno cele harmonijne jak i kolizyjne, a więc zarówno harmonia jak i kolizja celów.
Cele: statusowe - deklarowane - realizowane
Organizacje/przedsiębiorstwa często realizujące inny cel niż ten dla każdego zostały powołane?? Potwierdzają to obserwacje empiryczna zachowań organizacji np. PKP, Lot, Poczta Polska. Sektor bankowy - prowizje. Rolnictwo - ekologiczne
Zależności w wiązce celów są następujące: - wzajemne uwarunkowania realizacji - realizacja jednych celów uniemożliwia realizację innych stąd: głównym celem w wiązce jest postęp techniczny. Warunkiem realizacji pozostałych celów bezpośrednio lub pośrednio. Decyduje postęp o jakości produkcji i/lub usług, wzroście produkcji i/lub usług, efektywności oraz warunkach pracy
Zależności w wiązce celów są następujące: wzajemne uwarunkowania realizacji - realizacja jednych celów uniemożliwia realizację innych stąd: głównym celem w wiązce jest postęp techniczny. Warunkiem realizacji pozostałych celów bezpośrednio lub pośrednio. Decyduje postęp o:
jakości produkcji i/lub usług
wzroście produkcji i/lub usług
efektywności
warunkach pracy
Klasyfikacje personelu
Nowe inwestycje - bez nich niemożliwy jest postęp techniczny
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz