Spółka partnerska - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółka partnerska - wykład - strona 1 Spółka partnerska - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Spółka partnerska: Jest to stosunkowo spółka młoda, pomysł zaciągnięty z USA, stworzona po bankructwach w latach '30. Służy wyłącznie do wykonywania wolnego zawodu. Ustawa wymienia np. adwokat, lekarz, pielęgniarka, radca prawny. Z orzecznictwa przyjmuje się, że wolny zawód musi być wykonywany na własny rachunek z wykorzystaniem osobistych umiejętności w celach społecznie użytecznych.
Np. pracownik szpitala nie wykonuje wolnego zawodu, bo pracuje na rzecz pracodawcy. Wolnym zawodem jest np. adwokat (nie jest nigdzie zatrudniony). Trzeba prowadzić działalność, a nie być pracownikiem. Partnerami w spółce partnerskiej mogą być jedynie osoby fizyczne.
Partner występuje tylko w spółce partnerskiej. Spółkę można tworzyć dla wykonywania więcej niż jednego zawodu. Do powstania tej spółki również wymagana jest umowa i wpis do KRS. Firma spółki partnerskiej musi zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, wskazanie wolnego zawodu, oraz dodatek „i partner” lub „i partnerzy” albo „spółka partnerska”.
Odpowiedzialność za zobowiązania: Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem wolnego zawodu przez innych partnerów oraz osoby im podległe (podległe tym innym partnerom).
Ponadto wolny zawód musi spełniać określone cechy: wykonywany na własny rachunek
z wykorzystaniem uprawnień oraz osobistych umiejętności
w celach społecznie użytecznych
np. jeżeli pielęgniarka/lekarz/księgowa jest zatrudniona, to NIE wykonuje wolnego zawodu, ponieważ pracuje na cudzy rachunek.
ZAWSZE wolnymi zawodami są: adwokat, notariusz, broker ubezpieczeniowy(nie mogą być zatrudnieni na umowę o prace)
W spółce partnerskiej, wspólników nazywamy partnerami. Partnerami mogą być tylko osoby fizyczne. Firma spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, nazwę wolnego zawodu(lub zawodów) oraz dodatek ,albo i partner, albo i partnerzy, albo spółka partnerska.
np.:
jeżeli mamy 3 partnerów, a w firmie jest 1 nazwisko - dodajemy „i partnerzy”
jeżeli mamy 3 partnerów ,a w firmie są 2 nazwiska - dodajemy „i partner”
jeżeli mamy 3 partnerów, a w firmie są 3 nazwiska - dodajemy „i spółka”
Odpowiedzialność za zobowiązania: Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem wolnego zawodu przez pozostałych partnerów oraz osoby im (tym innym partnerom) podległe. Partner ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem wolnego zawodu przez siebie i osoby jemu podległe, a także za zobowiązania spółki niezwiązane z wykonywaniem zawodu (np. media, marketing).


(…)

… partnerom).
Ponadto wolny zawód musi spełniać określone cechy:
wykonywany na własny rachunek
z wykorzystaniem uprawnień oraz osobistych umiejętności
w celach społecznie użytecznych
np. jeżeli pielęgniarka/lekarz/księgowa jest zatrudniona, to NIE wykonuje wolnego zawodu, ponieważ pracuje na cudzy rachunek.
ZAWSZE wolnymi zawodami są: adwokat, notariusz, broker ubezpieczeniowy(nie mogą być zatrudnieni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz