SPÓŁKA JAWNA Spółka jawna jest najprostszą formą spółki handlowej, a jej regulacja przypomina umową spółkę cywilną.
Spółka jawna jest spółką osobową , która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Jest unormowana w kodeksie spółek handlowych, nie ma podmiotowości prawnej.
Powstaje w drodze umowy zawartej pod rygorem nieważności w formie pisemnej . Podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
Wpis do rejestru handlowego powinien zawierać:
firma, siedziba, przedmiot działalności,
imiona, nazwiska wspólników + ich zdolność do działań prawnych,
dane osób uprawnionych do reprezentowania spółki,
zmiany powyższych = każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki do RHB /w sądzie gospodarczym/
wszystko co jest w rejestrze handlowym, uważa się za powszechnie wiadome, a co nie jest - za powszechnie niewiadome.
Firma Powinna zawierać nazwisko lub nazwę co najmniej jednego wspólnika oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie skrótu „sp.j.”.
Umowa Powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności, nie jest wymagany akt notarialny. W każdej umowie powinny się znaleźć takie informacje, jak: określenie wspólników, przedmiot działalności, cel zarobkowy, siedziba i firma spółki, wkłady wspólników, udział w zyskach i stratach, sposób prowadzenia spraw + reprezentacji oraz czas trwania (jeżeli na czas określony).
Majątek spółki i odpowiedzialność za jej zobowiązania Spółka jawna ma własny majątek, który nie stanowi współwłasności wspólników. Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki , uważa się za przeniesione na spółkę. Udział kapitałowy wspólnika równa się wartości wniesionego wkładu.
Wspólnicy bez ograniczeń odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz samą spółką, ale odpowiedzialność osobista wspólników ma charakter subsydiarny (pomocniczy). Oznacza to, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Solidarność ma znaczenie na etapie postępowania sądowego kogo można pozwać.
Subsydiarność natomiast ma znaczenie w sferze egzekucyjnej - przed komornikiem dotyczy bezpośredniej realizacji ściągania długów.
[nie możemy prowadzić egzekucji bez wyroku, a wyroku nie dostaniemy bez pozwu]
Subsydiarność wymusza pewien wybór w sferze sądowej.
ZYSKI I STRATY - wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku po rozwiązaniu spółki lub z końcem roku obrachunkowego (spółka na czas dłuższy).
(…)
… wspólnikom). rozwiązanie spółki .jawnej orzeczeniem sądowym na żądanie każdego wspólnika z "ważnych powodów" - gdy ten powód występuje tylko u jednego wspólnika sąd może orzec o ustąpieniu go ze spółki.
Z mocy prawa może być spowodowane przez:
upadłość, chyba że postępowanie upadłościowe skończy się ugodą z wierzycielami, zostanie uchylone lub umorzone,
upadłość wspólnika, nawet jeśli postępowanie upadłościowe zostanie uchylone, umorzone. Rozwiązaniu spółki można zapobiec: wyłączając upadłego wspólnika, wypłacając udział, przez umowę lub uchwałę pozostałych wspólników,
śmierć wspólnika, chyba że umowa przewiduje dalsze trwanie spółki, albo uchwała o dalszym trwaniu; umowa może przewidywać trwanie ze spadkobiercami,
Z woli wspólników lub osób trzecich może być spowodowane przez:
z przyczyn zawartych w umowie,
wypowiedzenie umowy przez wspólnika /tylko gdy umowa na czas nieokreślony/,
wypowiedzenie przez wierzyciela. Warunkiem: wcześniejsza bezskuteczna egzekucja z majątku wspólnika prowadzona na 6 miesięcy przed wypowiedzeniem, uzyskanie przez wierzyciela prawomocnego tytułu egzekucji oraz zajęcie roszczeń przysługujących dłużnikowi na wypadek rozwiązania/ustąpienia ze spółki.
LIKWIDACJA SPÓŁKI…
… przez wspólników; jeżeli wspólnicy nie dokonają wyboru - do przeprowadzenia likwidacji powołany jest każdy wspólnik, jego spadkobierca, syndyk, a likwidatora może wyznaczyć także sąd/,
likwidacja obejmuje: 1. zakończenie bieżącej działalności 2. ściąganie wierzytelności + spieniężanie innych aktywów 3. zaspokojenie wierzycieli 4. zwrot wkładów wniesionych przez wspólników do użytku 5. podział reszty majątku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)