Spółka jawna - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spółka jawna - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

9Spółka jawna
9Spółka jawna jest najprostszą formą spółki osobowej, a tym samym handlowej (typ podstawowy), która dopuszczalna jest we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej, o ile przepisy nie zawierają ograniczeń (ograniczenia te są nieliczne), nadaje się do wykorzystania przede wszystkim w takich przypadkach, gdy zamierzona działalność gospodarcza ma być prowadzona przez niewielką liczbę wspólników, zwłaszcza powiązanych więzami osobistymi (rodzina, znajomi), wspólnicy nie dysponują większymi kapitałami przy zawiązywaniu spółki oraz ryzyko zamierzonej działalności nie jest zbyt wielkie.
Spółka jawna nadaje się jedynie do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ występujące w definicji pojęcie „przedsiębiorstwa” zostało użyte w znaczeniu funkcjonalnym i oznacza działalność gospodarczą, która w przypadku spółki jawnej musi mieć cel zarobkowy, jako że osiągnięty przez spółkę zysk zostaje przeznaczony do podziału między wspólników. Wynika stąd, że spółka jawna jest przedsiębiorcą nie tylko w rozumieniu art. 431 k.c., lecz także w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jak każdy przedsiębiorca, spółka jawna występuje w obrocie i działa pod własną firmą, która stanowi jej dobro osobiste.
Zgodnie z art. 22 § 1 k.s.h. spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz