Społeczność międzynarodowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczność międzynarodowa - wykład - strona 1 Społeczność międzynarodowa - wykład - strona 2

Fragment notatki:

SPOŁECZNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA
Autorem pojęcia jest Henry Bull, badacz brytyjski, połowa lat 90. T stowarzyszenie suwerennych państw oparte na wspólnych normach. Jest kontynuotorem myśli realistycznej.
Mamy do czynienia z grupą podmiotów, które są poddanej normom, regulacjom. Anarchia istnieje, ale dzięki tym normom jest trochę okiełznana. W społeczeństwie międzynarodowym nie mamy możliwości przymuszenia państw by respektowały te normy. Nie jest to zjawisko historycznie nowe, jego skala się rozszerza. Najstarszymi formami społ międzynar. Były relację dotyczące greckich miast - państw, Polis. Polis róznily się od sibie najbardziej systemami politycznymi, ale pomimo zroznicowania wytworzyly forme koegzystencji. To co decyduje o nazwaniu greckich polis spol. miedzynar. to postrzeganie Greków przez siebie samych jako zbiorowość. Posiadali tozsamosc Greków i tożsamość czlonków polis. Uznawali system wartosci, okreslony system zachowania , za nieprzestrzeganie norm ponosili konsekwencje. Tego typu model stosowany jest ówcześnie w UE. W ramach UE zwolennicy federalizmu oczekuja przemian w swiadomosci europejczyków, ze zaczniemy postrzegac swoja swiadomosc na 3 pozmiomach:
obywatelstwo w UE (jestem obywatelem unii)
identyfikuje się z moją mała ojczyzna, miejscem w któym mieszkam
identyfikuje się jako czlonek wspolnoty miedzynarodowej (jestem Polakiem)
Starozytni Grecy nie stworzyli koncepcji prawa miedzynarodowego, ale w ramach hellady funkcjonowal system norm np. religijnych. Każdy traktat miedzynarod. posiadał sankcje religijną. Te sankcje łągodzily tez zwyczaje wojenne. Triumf imperium rzymskiego zmienił relacje, imperium podporzadkowało sobie inne podmioty. Samo jego istnienie mialo konsekwencje, poszerzalo krag europejczyków funkcjonujacych ….
Respublica christiana(średniowiecze) - doktryna chrzescijanska była zbiorem norm etycznych. W czasach nowozytnych zjawisko mialo chcrakter lokalny, w renesansie były to panstewka wloskie. Rownolegle z pojeciami racji stanu. Panstwa wloskie ceniły bardziej wlasna suwerennosc niż mozliwosc wspolpracy ze soba, dlatego ich idea upadla. W roku 1648 traktat westfalski, okrutna wojna 30 letnia, walka o nowy ksztalt Europy, o hegemonię. Najwazniejsze elemety traktatu:
3 kluczowe zasady - „czyj kraj tego religia” → zakazywałą interwencji w wewnetrzne sprawy panstwa pod pretekstem religijnym..
„Krol jest wladca w swoim krolestwie” → prawo wladcy do pelnego kontrolowania tego co dzieje się na rzadzonym przez niego terytorium. Zasada równowagi sił.
Rownoczesnie w pokojem westfalskim, protestancki dyplomata Hugon Grocjusz stworzył pewne normy i regulacje funkcjonowania panstw we wspolnocie. Stworzył poczatki prawa spolecznosci miedzynarodowej ( w tych czasach prawa dotyczyly zwłaszcza działan wojennych).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz