. Klasyczna filozofia polityczna: etyka podstawą polityki, platońskie państwo idealne, arystotelesowska polis, typologia ustrojów. Arystoteles- Polityka to sztuka urzeczywistniania dobrego zycia obywateli. - mowi, ze czlowiek to istota spoleczna, polityczna - tzw. zoonpoliticon
- czlowiek, aby się rozwinac potrzebuje innych ludzi
- celem czlowieka jest szczescie, która polega na dzialaniu zgodnym z rozumem
- rozum dyktuje, ze mamy postepowac sprawiedliwe
Człowiek apolityczny - idiota Etyka - część rozwazan nad polityka. Takie rozumienie do XVI wieku. Potem Machiavelli - niemoralne strategie.
- jeśli celem jest niepodleglosc i stabilnosc panstwa to rzadzacy ma prawo uzywac tez niemoralnych srodkow - zerwanie z klasyczna filozofia polityczna: rozdzi elenie polityki i etyki - panstwo jest tak wazne, ze grzech jest usprawiedliwiony
- Machiavelli ma swiadomosc, ze to co proponuje to urzeczywistnienie tyranii II pol. XVI w. - wojny religijne w Europie, rozpad starego, chrzescijanskiego porzadku.
Politycy francuscy: - nie opowiadaja się za nikim
- chca skonczyc wojne domowa
- pokoj i porządek dobrem wspolnym
- ateisci i machiavellisci Od tego czasu polityka to sztuka utrzymywania wladzy. Carl Schmitt twierdzi, ze nie należy mieszac ideologii z polityka. Maz stanu musi wyzbyc się etyki. Czasami musi postepowac niemoralnie. Dobre intencja nie wystarcza - „cel uswieca srodki”
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)