To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Społeczno-ekonomiczne skutki inflacji Pojawienie się społeczno-ekonomicznych skutków inflacji zależy przede wszystkim od stopy inflacji (czyli siły procesów inflacyjnych). Innym czynnikiem wpływającym na wystąpienie kosztów inflacji jest to, w jakiej mierze inflacja jest antycypowana (przewidywana). W sytuacji, gdy podmioty gospodarcze w pełni antycypują przyszłą inflację, jej negatywne skutki są niewielkie. Inflacja niespodziewana niesie ze sobą większe znaczenie negatywnych skutków inflacji.
Pozytywne skutki inflacji : Zjawisko powolnego tempa wzrostu ogólnego poziomu cen, jakie obserwowano w krajach wysoko rozwiniętych w pierwszych dwudziestu latach po II wojnie światowej, było pozytywnie oceniane. Twierdzono, że umiarkowane tempo inflacji sprzyja utrz ymaniu dobrej koniunktury , wpływa dodatnio na poziom zysków w sferze produkcji materialnej , podtrzymuje optymizm inwestorów , stanowiąc dobry smar dla rozwijającej się gospodarki. Uważano, że stały trend wzrostu cen sprzyja stabilizacji gospodarki poprzez łagodzenie przebiegu kryzysów nadprodukcji . Spośród argumentów teoretycznych, którymi posługiwano się formułując powyższe poglądy, warto wymienić następujące:
przy założeniu tzw. iluzji pieniężnej , niewielkie tempo wzrostu cen pozwala na obniżenie realnego poziomu stóp procentowych oraz poziomu płac realnych tym samym na wzrost rentowności produkcji i ożywienia działalności inwestycyjnej;
w warunkach ogólnej „sztywności cen w dół” inflacja ułatwia ustalenie się właściwych relacji cenowych, stając się mechanizmem prawidłowej alokacji zasobów.
Warto wskazać jednak na n egatywne następstwa procesów inflacyjnych :
Inflacja zniekształca informacje rynkowe, głównie informacyjną funkcję cen . Jedną z podstawowych funkcji mechanizmu rynkowego jest dostarczanie informacji na temat rzadkości zasobów oraz kosztów produkcji dóbr i usług. Informacje te zawarte są w cenach. W okresie inflacji ceny nie zmieniają się w jednakowej proporcji, a nawet nie w jednym kierunku. Trudno powiedzieć, czy te zmiany cen są wywoływane czynnikami inflacyjnymi, czy też są następstwami zmian zasadniczych warunków gospodarowania. Na skutek inflacji informacje przekazywane przez rynek mogą być błędne, co prowadzi do wypaczania struktury produkcji i konsumpcji.
Inflacja osłabi a skłonność do oszczędzania . Inflacja działa niekorzystnie na dłuższą metę na możliwości wzrostu gospodarczego, który finansowany jest przecież ze społecznego funduszu oszczędności. „Ucieczka ” od pieniądza , obserwowana w okresie szczególnie nasilonego tempa wzrostu cen, jest zjawiskiem powszechnie znanym. Nadmierne gromadzenie wartości realnych - dóbr trwałego użytku w przypadku gospodarstw domowych i dóbr inwestycyjnych w przypadku przedsiębiorstw - prowadzi do marnotrawstwa i dezorganizacji życia gospodarczego.
(…)
… walutowego.
W gospodarce, w której ceny rosną dosyć szybko pojawiają się nieuniknione koszty związane z obsługą procesów gospodarczych, tzw. koszty zmienianych jadłospisów (ang. menu costs). Chodzi zarówno o drukowanie nowych kart dań w restauracjach, zmiany wywieszek z cenami w sklepach, liczników na parkingach, przeróbek automatów telefonicznych, itp.
Iluzja pieniężna polega na utożsamianiu zmian wielkości nominalnych i realnych przez podmioty gospodarcze, co wiąże się z niepełną i opóźnioną percepcją inflacji.
Polega na gwałtownym spadku popytu na pieniądz w ujęciu realnym.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)