To tylko jedna z 9 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Społeczeństwo PRL-u Społeczeństwo(PWN)-potocznie ogół obywateli danego kraju; w naukach społ. za społeczeństwo uważa się zbiorowość zorganizowaną, którą charakteryzuje stosunkowo wysoki stopień złożoności, trwałe poczucie odrębności od innych zbiorowości tego rodzaju i względną intensywność oddziaływań wzajemnych pomiędzy jego członkami, połączonymi podobieństwem warunków życia, podziałem pracy, normami postępowania itp.
Początek PRL-u jako oficjalnej nazwy państwa polskiego to 22 lipca 1952r a koniec 29grudnia 1989r. jednak realny początek tego okresu jest nieco inny. Szacujemy początek Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na rok 1944 wraz z wtargnięciem wojsk sowieckich. Także rozważania na temat społeczeństwa PRL-u trzeba przesunąć nieco wcześniej aniżeli oficjalna data jego rozpoczęcia. Przed 52rokiem miało miejsce wiele ważnych wydarzeń dla społeczeństwa polskiego które następnie kształtowały wizerunek polaków, ich motywy i działania. Te jak i inne fakty z życia polaków, ich podział, strukturę i obowiązki ukażę w tej rozprawie na temat Społeczeństwa PRL-u.
Krotko o czasach wojny
Wśród dramatycznych i tragicznych wydarzeń II wojny światowej doszło do silniejszego niż zwykle w czasie każdej wojny podważenia struktur i załamania dotychczasowej hierarchii społecznej. Ucierpiał prestiż i autorytet warstwy rządzącej, ucierpiała tez pozycja społeczna inteligencji, bardziej niż ludzi pracy fizycznej, kupcy albo chłopi. Wielu pracowników umysłowych pracowało teraz fizycznie. Robotnicy wykwalifikowani i rzemieślnicy zostali ciężko zdegradowani do roli niewykwalifikowanej siły roboczej. Niewielu ludzi pracowało w swoim zawodzie. Znamienne efekty miało przemieszczenie ludności wskutek przymusowych przesiedleń. Niezależnie od celów jakie stawiali sobie okupanci, przemieszanie to, np. wypędzenie setek tysięcy Polaków z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa, spowodowało paradoksalnie dalszą integrację społeczeństwa polskiego. Innym wielkim przesiedleniem ludności było wygnanie przez Niemców części ludności Warszawy ocalałej z pogromu Powstania Warszawskiego w 1944r., która rozsypała się głównie po GG.
Tragiczne losy Polaków w czasie II wojny światowej przyćmiły konflikty i różnice społeczne wewnątrz społeczeństwa polskiego, choć ich oczywiście nie przekreśliły. Zarazem na pierwszy plan wysunęła konflikty narodowościowe polsko-niemiecki na Ziemiach odzyskanych, z Ukraińcami i Litwinami, na Wołyniu i na Wileńszczyźnie, a także powolno narastający konflikt polsko-rosyjski.
Pierwsze lata powojenne Po wojnie nowy ustrój społeczny- początkowo określany mianem demokracji ludowej- nie ujawnił swoich cech od razu, lecz dopiero po paru latach. Zaraz po wojnie, jak się wydawało, budowano społeczeństwo lewicowodemokratyczne, oparte na gospodarce mieszanej, choć z decydującym udziałem sektora państwowego. W społeczeństwie tym miały być odsunięte od władzy siły jawnie prawicowe a centrum i prawica kierowały państwem. Takie wówczas deklarowano intencje.
(…)
… z hitlerowcami dominował nad wszystkim.
Wszystkie te fakty i postawy stanowiły tło przeobrażeń i kształtowania się powojennego społeczeństwa polskiego.
Migracje i ich skutki.
W pierwszych miesiącach po wyzwoleniu z 24mln Polaków około 5mln pozostawało za granica, czyli 20% całej społeczności polskiej. Prawie polowa z tej liczby przebywała na zachodzie, resztę stanowili mieszkańcy byłych Kresów Wschodnich…
… głownie państwowym gospodarstwom rolnym, spółdzielniom produkcyjnym i kolkom rolniczym, a prywatnym rolnikom starano się ja tylko wydzierżawić. W późniejszym okresie (po 1968r) wprowadzenie systemu emerytur dla chłopów służyło także przejmowaniu gospodarstw za rentę. W rezultacie areał pozostający we władaniu chłopów znaczeni się zmniejszył. Tylko w ciągu pięciu lat (1970-1975) obszar ziemi chłopskiej…
… zachodnich. Wszystko to oczywiście rzutowało na kształtującą się strukturę zatrudnienia robotników. Już wtedy zarysowało się dominujące miejsce przemysłu ciężkiego, górnictwa, hutnictwa, wielkich zakładów metalowych, które później będzie programowo utrzymywane i zwiększane. Natomiast produkcja artykułów konsumpcyjnych (i zatrudnienie w niej) napotykała duże trudności i rozwijała się gorzej…
… w tym środowisku.
Warunki życia robotników były bardzo zróżnicowane w zależności od gałęzi przemysłu i zakładu pracy. Zwracało uwagę uprzywilejowanie robotników przemysłu ciężkiego i szczególne uprzywilejowanie górników oraz pracowników niektórych wybranych zakładów pracy (z reguły należących do przemysłu ciężkiego, zwłaszcza zbrojeniowego).
Podobnie jak cała gospodarka i polityka w Polsce ludowej, tak i życie…
… nie prowadzono jeszcze szerszych badan socjologicznych i statystycznych, a w okresie stalinizmu w ogóle je zarzucono. Później zaś badacze interesowali się głównie społeczeństwem współczesnym, z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych.
Wiemy jedynie, ze w obrębie klasy robotniczej już w pierwszym okresie po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej zachodziły bardzo poważne i szybkie zmiany…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)