Stratyfikacja społeczna w Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stratyfikacja społeczna w Polsce - strona 1

Fragment notatki:

Informacje zawarte to: co to jest stratyfikacja, teorie stratyfikacji, inteligencja, klasa średnia, klasa robotnicza, klasa chłopska, rodzaje elit w społeczeństwie.

STRATYFIKACJA SPOŁECZNA W POLSCE
LITERATURA:
1. 1. Sztumski „Ich rola i znaczenie w społeczeństwie”. rok wyd. 1997 Katowice
2. 2. Ziembiński „Elementy socjologii”. rok wyd. 1994 Poznań 3. 3. Goodman „Wstęp do socjologii”. rok wyd. 1997 Poznań 4. 4. Kosiński „Socjologia ogólna”
PLAN REFERATU.
1. WSTĘP.
2. CO TO JEST STRATYFIKACJA?
3. TEORIE STRATYFIKACJI.
a) a) Teoria konfliktu b) b) Ujęcie wielowymiarowe c) c) Ujęcie funkcjonalistyczne
4. STRATYFIKACJA POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA.
a) a) Inteligencja
b) b) Klasa średnia
c) c) Klasa robotnicza
d) d) Klasa chłopska
5. 5. PODZAJE I ROLA ELIT W SPOŁECZEŃSTWIE.
6. 6. UTRZYMANIE SYSTEMU STRATYFIKACJI.
7. 7. WNIOSKI - ZAKONCZENIE
1.WSTĘP.
Stratyfikacja polskiego społeczeństwa podlegała różnorodnym zmianom na przestrzeni dziejów. Począwszy od początku państwowości polskiej poprzez upływ czasu ludzie raczej nie starali się doszukiwać przyczyn akurat takiego, a nie innego podziału społecznego. Dopiero początek naszego stulecia a co za tym idzie bardzo intensywnie rozwijająca się myśl techniczna, oraz nauka sprawiła iż ludzie zaczęli podejmować próby wyjaśnienia zróżnicowania społeczeństwa czyli stratyfikacji. Obecnie kiedy różne społeczeństwa zostały dostatecznie dobrze poznane, a socjologia dalej dostarcza nam coraz to nowych faktów, można pokusić się o wyjaśnienie zjawiska stratyfikacji społecznej. 2. CO TO JEST STRATYFIKACJA?
We współczesnym społeczeństwie występuje podział na kilka kategorii, a przynależność do jednej z nich daje bardziej lub mniej korzystną pozycję danej jednostki w społeczeństwie. Różnice pomiędzy tymi kategoriami społecznymi nazywa się zróżnicowaniem społecznym. Jeśli ludzie w tych kategoriach społecznych zostaną zaszeregowani w pewnym porządku który daje im różny dostęp do dóbr społecznych mamy wówczas do czynienia ze stratyfikacją społeczną, czyli uwarstwowieniem społeczeństwa. Stratyfikacja społeczna przybiera różne formy i jest cechą praktycznie każdego społeczeństwa. Kategoriami podziału stratyfikacyjnego mogą być: klasy, warstwy, rzadziej: kasty i stany. Liczba społeczeństw w którym obowiązuje system kastowy w ostatnich latach zmalała. Podział kastowy jest nieprzekraczalny, czyli pozycja w nim zajmowana nie ulega zmianie i zależy od pozycji zajmowanej przez rodzinę danej jednostki. Podział na stany szczególnie wyraźny był w przeszłości. Był on szczególnie związany z podziałami ekonomicznymi. Przynależność do tego rodzaju kategorii była także związana z pochodzeniem, ale była możliwość nobilitacji.


(…)

… którzy byli jedną z warstw społecznych żyli z gospodarstw które posiadali, jednakże były one bardzo rozdrobnione co stwarzało olbrzymie bezrobocie. Klasa robotnicza była niezbyt liczna ze względu na „raczkujący” przemysł. Drobnomieszczaństwo jako klasa była stosunkowo słaba, a inteligencję w tym okresie wyodrębniano na podstawie już wykształcenia średniego. W okresie międzywojennym można było zaobserwować…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz