Społeczeństwo - opracowanie pojęcia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczeństwo - opracowanie pojęcia  - strona 1 Społeczeństwo - opracowanie pojęcia  - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcie SPOŁECZEŃSTWA Społeczeństwo ma kilka znaczeń, w przeszłości jak i współcześnie ludzkość dzieliła się na społeczeństwa plemienne, państwowe, narodowe różniące się między sobą, ale stanowiące pewne całości w ramach całego rodzaju ludzkiego. W terminologii socjologicznej społeczeństwo może wg Turowskiego być ujmowane jako pewien historycznie ukształtowany kompleks zbiorowości i grup społecznych. Tak pojęte społeczeństwo nazwiemy s. globalnym, ogólnym, kompleksowym, czy też narodowo-państwowym.
W obrębie społeczeństwa wyróżniamy trzy części składowe: obiektywne warunki bytu danego społeczeństwa zwane „podłożem” . Położenie geograficzne, struktura terytorium, klimat, flora i fauna, wyposażenie w bogactwa naturalne wpływające na charakter rozwoju gospodarki danego społeczeństwa. Podłoże obejmuje też warunki ekonomiczne tj. stan rozwoju gospodarczego, poziom zaawansowania technologicznego, wielkość i struktura dochodu społecznego. struktura społeczna. Tj. różne formy życia społ. połączone wzajemnymi zależnościami. Struktura ta obejmuje wszystkie rodzaje zbiorowości, grup społecznych i społeczności i ich instytucje. Elementy tak rozumianej struktury to: rodziny i szersze kręgi krewnych, społeczności lokalne (wsi i miast), grupy regionalne, gr. zawodowe, klasy i warstwy, związki, zrzeszenia, a także instytucje polityczne, administracyjne, kulturowe i religijne. Wszystkie te elementy pozostają w różnego rodzaju zależnościach. kultura danego społeczeństwa (szerzej w opracowaniu nr 6) W/w elementy są ponadto spięte klamrami wspólnych „kompleksów kulturowych” tj. pewnych wspólnych wartości i norm z nich wynikających oraz wzory zachowań co do których występuje względna zgodność, mimo istnienia różnych odmienności i odrębności kulturowych wśród wielości grup, jakie składają się na dane społeczeństwo.
W/w obraz jest niepełny i ma charakter statyczny, jednak w praktyce wszystkie zbiorowości, gr. społeczne i ustrojowe (naród, państwo) funkcjonują, osiągają swoje cele, współdziałają lub popadają w konflikt. Same również przechodzą różne fazy rozwojowe, ulegają dezorganizacji, rozpadają się i powstają nowe. Strukturę społeczną charakteryzuje więc dynamika, dokonują się różnego rodzaju procesy współdziałania, adaptacji oraz konfliktów i antagonizmów.
Grupa społeczna : względnie trwała , posiadająca wewnętrzną organizację zbiorowość społeczna, składająca się z co najmniej trzech (wg niektórych socjologów dwóch) osób, połączonych więzią społeczną powstałą na bazie zespołu wspólnych wartości i poczuciu odrębności od innych grup , współdziałających ze sobą dla realizacji wspólnie określonych celów.
Grupa mała : (grupa bezpośrednia); charakteryzuje się bezpośrednimi stosunkami między jej członkami (kontakty typu „twarzą w twarz”) i prostą strukturą, tzn. brakiem odrębnych podgrup . Grupa mała jest najmniejszą formą życia społecznego.


(…)

… lub osiągnąć zamierzają.
„Wieź społeczna” (inaczej „ grupowa”)
Grupy formalne - powoływane przez szersze grupy społ.
- działanie unormowane przepisami - przynależność ma charakter przymusowy
- zewnętrzna motywacja jednostek do działania
- kontrola społ. ma charakter formalny, zewn.
Grupy nieformalne
- powstają samorzutnie
- ich działania nie są normowane przepisami grupy zwierzchniej, czy też własnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz