Społeczeństwo obywatelskie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczeństwo obywatelskie - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Scharakteryzuj zasadę społeczeństwa obywatelskiego
Społeczeństwo obywatelskie - to społeczeństwo pluralistyczne, gdzie każdy ma możliwość działania w wybranych przez siebie organizacjach i strukturach, służących do realizacji jego podmiotowości jako obywatela, pracownika, czy mieszkańca.
Zasada ta nie jest wyrażona w Konstytucji RP
Pojęcie to wywodzi się z prac Hegla. W Polsce zyskało rację bytu w okresie pierwszej „Solidarności”. Nazwę tę stosujemy do charakterystyki sposobu zorganizowania społeczeństwa.
Zasada ta opiera się na założeniach:
każdy obywatel funkcjonuje jednocześnie w kilku podstawowych układach społecznych, przede wszystkim w układzie politycznym, pracowniczym i terytorialnym - w każdym z nich ma określone interesy i dążenia
te interesy i dążenia mają z natury charakter zróżnicowany, często przeciwstawny - więc proces ich wdrażania musi mieć charakter pluralistyczny
Warunki realizacji zasady społeczeństwa obywatelskiego:
samoorganizowanie się - swoboda tworzenia i działania partii politycznych, a także innych organizacji, stowarzyszeń, związków, samorządów. zdolność członków organizacji do samoograniczenia się. Istotą jest odpowiedzialność za losy państwa i ludzi (np. zamiast tworzyć nową partię - wstępuję do istniejącej, nie doprowadzam do rozłamu)
wolność środków masowego przekazu i zakaz cenzury prewencyjnej
wolność wyznania
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz