Spiętrzenie wody przed mostem - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spiętrzenie wody przed mostem - wykład - strona 1 Spiętrzenie wody przed mostem - wykład - strona 2 Spiętrzenie wody przed mostem - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Spiętrzenie wody przed mostem
Zabudowanie koryta cieku rzeki powoduje z reguły zwężenie jego przekroju oraz zmiany w warunkach przepływu. W efekcie następuje zwiększenie prędkości prze­pływu wody oraz spiętrzenie wody przed mostem. Wartość spiętrzenia zależy przede wszystkim od geometrii cieku i przekroju mostowego, stopnia jego zwężenia i pręd­kości przepływu, a także w ograniczonym zakresie od wymiarów i kształtu podpór. Spiętrzenie wody przed mostem oblicza się dla koryta:
- nierozmytego,
- rozmytego.
Z reguły do rozmycia koryta, w mniejszym lub większym stopniu dochodzi zawsze i miarodajny stopień spiętrzenia z reguły oblicza się dla koryta rozmytego. Rozmycie koryta następuje jednak dopiero po pewnym okresie eksploatacji mostu. Spiętrzeniu wody towarzyszy zawsze wzrost prędkości jej przepływu, ważnym wy­mogiem, mającym wpływ na dopuszczalny poziom spiętrzenia, jest niedopuszcze­nie do nadmiernego rozmycia dna i boków cieku, co ma związek z graniczną do­puszczalną prędkością wody dla rodzaju zalegającego w podłożu gruntu oraz przy­jętego sposobu posadowienia podpory.
Spiętrzenie wody zależy od prędkości jej przepływu, a ponieważ prędkość ta zależy od m.in. spiętrzenia, obliczenia prowadzi się metodą iteracyjną, zakładając w pierwszym przybliżeniu, że prędkość wody w przekroju po spiętrzeniu jest taka sama jak w przekroju niezabudowanym, tzn., że vs = v0. Przy takim założeniu obli­cza się wielkość spodziewanego spiętrzenia za pomocą wzoru [1]:
Jezeh dla tak obliczonego spiętrzenia powierzchnia przekroju cieku przed mos­tem nie różni się od powierzchni pierwotnej więcej niż o 5%, obliczona wartość spiętrzenia nie wymaga korekty. W przeciwnym razie należy obliczyć wartości pręd­kości v0 i v,, a następnie wprowadzić je do wzoru. Obliczenia należy powtarzać do uzyskania podanej zgodności powierzchni.
Jeśli w efekcie zabudowy przekroju nastąpi rozmycie dna, należy je uwzględ­nić w obliczeniu spiętrzenia. Wartość spiętrzenia po rozmyciu Azc ustala się na pod­stawie spiętrzenia obliczonego przy założeniu, że nie nastąpi rozmycie:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz