To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Spiętrzenie wody przed mostem
Zabudowanie koryta cieku rzeki powoduje z reguły zwężenie jego przekroju oraz zmiany w warunkach przepływu. W efekcie następuje zwiększenie prędkości przepływu wody oraz spiętrzenie wody przed mostem. Wartość spiętrzenia zależy przede wszystkim od geometrii cieku i przekroju mostowego, stopnia jego zwężenia i prędkości przepływu, a także w ograniczonym zakresie od wymiarów i kształtu podpór. Spiętrzenie wody przed mostem oblicza się dla koryta:
- nierozmytego,
- rozmytego.
Z reguły do rozmycia koryta, w mniejszym lub większym stopniu dochodzi zawsze i miarodajny stopień spiętrzenia z reguły oblicza się dla koryta rozmytego. Rozmycie koryta następuje jednak dopiero po pewnym okresie eksploatacji mostu. Spiętrzeniu wody towarzyszy zawsze wzrost prędkości jej przepływu, ważnym wymogiem, mającym wpływ na dopuszczalny poziom spiętrzenia, jest niedopuszczenie do nadmiernego rozmycia dna i boków cieku, co ma związek z graniczną dopuszczalną prędkością wody dla rodzaju zalegającego w podłożu gruntu oraz przyjętego sposobu posadowienia podpory.
Spiętrzenie wody zależy od prędkości jej przepływu, a ponieważ prędkość ta zależy od m.in. spiętrzenia, obliczenia prowadzi się metodą iteracyjną, zakładając w pierwszym przybliżeniu, że prędkość wody w przekroju po spiętrzeniu jest taka sama jak w przekroju niezabudowanym, tzn., że vs = v0. Przy takim założeniu oblicza się wielkość spodziewanego spiętrzenia za pomocą wzoru [1]:
Jezeh dla tak obliczonego spiętrzenia powierzchnia przekroju cieku przed mostem nie różni się od powierzchni pierwotnej więcej niż o 5%, obliczona wartość spiętrzenia nie wymaga korekty. W przeciwnym razie należy obliczyć wartości prędkości v0 i v,, a następnie wprowadzić je do wzoru. Obliczenia należy powtarzać do uzyskania podanej zgodności powierzchni.
Jeśli w efekcie zabudowy przekroju nastąpi rozmycie dna, należy je uwzględnić w obliczeniu spiętrzenia. Wartość spiętrzenia po rozmyciu Azc ustala się na podstawie spiętrzenia obliczonego przy założeniu, że nie nastąpi rozmycie:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)