Specyfika stosunków międzynarodowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1617
Wyświetleń: 4690
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Specyfika stosunków międzynarodowych-opracowanie - strona 1 Specyfika stosunków międzynarodowych-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Specyfika sm:
poliarchiczność środowiska międzynar.:
pojęcie: cechy specyficzne
skutki poliarchiczności
brak zjawiska władzy
złożoność środowiska międzynarodowego
specyfika procesów decyzyjnych
Punkt ten opowiada o różnicach między Sm a stosunkami wew. państwa. Specyfika to odrębność danej kategorii zjawisk od innych.
poliarchiczność(gr. poli - wielość, arche - władza) - wielość ośrodków władzy, wielocentryczność środow. międzynarodowego, decentralizacja, anarchizm w sensie braku centralnego ośrodka sterowania.
W systemie westfalskim był układ wertykalny. Ośrodek decyzyjny i system społeczno - ekonomiczny, którym ten ośrodek kierował.
Obecnie logika środowiska międzynarodowego jest horyzontalna. Brak tu centralnego ośrodka sterowania. W Sm każde państwo na swój użytek pełni funkcje sądownicze, wykonawcze i ustawodawcze.
Poliarch. jest cechą struktury środowiska międzynar. Z tego wynikają konsekwencje dla procesu funkcjonowania środow. międzynarodowego. Wszystkie zjawiska i procesy dzieją się w poliarch. środow. międzynar. Skutki poliarchiczności:
- rozproszenie decyzyjne(jednocześnie jest wiele ośrodków decyzyjnych - państwa, organizacje, podmioty społ., korporacje międzynarodowe. Państwa mogą doraźnie stworzyć razem międzynarodowy ośrodek decyzyjny. Przez to rozproszenie podejmowanie decyzji jest utrudnione, szuka się rozwiązań kompromisowych)
- bezpieczeństwo państw, gdzie państwa muszą sobie radzić same(ich bezpieczeństwo jest względne, nie absolutne)
- potencjał państw też ma charakt. względny(nie ma potęgi absolutnej)
Nie wyst. to zjawisko, bo podmioty w sm są suwerennie równe. Kategoria władzy to relacja nadrzędności i podrzędności, więc istnieje we wnętrzu państwa. Substytutem władzy w Sm jest zjawisko wpływu.
To środowisko jest bardziej złożone niż wew. Mamy tu wielu uczestników, podmiotów głęboko zróżnicowanych, hybrydowych. Jednocześnie na zjawiska i procesy oddziałuje wiele zmiennych. Wg. J. Kukułki „Rzeczywistość międzynarodowa szybciej się komplikuje niż dojrzewa”. Przez to nigdy nie będzie w pełni ukształtowana, skończona, bo jest zmienna i podlega ewolucji, jest dynamiczna.
Pojawiają się nowe podmioty, nowe obszary życia podlegają umiędzynarodowieniu. Nie będą więc miały wykrystalizowanej postaci.
Wiąże się z tym zjawisko przyspieszenia historycznego. Oznacza ono, że proces zmiany odbywa się coraz szybciej. To jest wyzwaniem dla państw i procesów społecznych, które muszą się adaptować do zmian.
Najważniejsze w polityce jest podejmowanie decyzji. Podejmowane są one w środowisku wew.(czyli zhierarchizowanym) i zew. Tu pojawiają się różnice:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz