Sondowanie sondą wkręcaną - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sondowanie sondą wkręcaną - wykład - strona 1 Sondowanie sondą wkręcaną - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Sondowanie sondą wkręcaną
(ST) jest popularne w Szwecji i jest również stosowane w Polsce. Sonda wkręcana (rys. 15.13) składa się z następujących elementów: końcówki spiralnej o długości 20 cm, żerdzi stalowych o średnicy 22 mm w odcinkach o długości 1 m, zacisku automatycznego wraz z podstawą do obciążników o łącznej masie 100 kg oraz pokrętła.
Badanie stopnia zagęszczenia rozpoczyna się od głębokości 1 m od powierzchni terenu. Do wkręcania sondy zadaje się kolejno obciążenia: 50, 150, 250, 750 i 1000 N.
Przykładane każdorazowo obciążenie, powodujące zagłębienie sondy, powinno być najmniejsze.
Jeżeli sonda przestanie zagłębiać się samoczynnie, pomimo maksymalnego obciążenia 1000 N, to należy wtedy obracać żerdzie za pomocą pokrętła z prędkością kątową jednego półobrotu na 3 minuty. Natomiast prędkość zagłębiania się sondy, przy obciążeniu statycznym, powinna być w zakresie 0,1-2,0 m/min.
W czasie badań notuje się zagłębienia sondy przy poszczególnych obciążeniach oraz liczbę półobrotów (przy obciążeniu 1000 N) na każde 10 cm zagłębienia sondy. Na podstawie danych ustala się stopień zagęszczenia gruntów niespoistych lub stopień plastyczności gruntów spoistych (rys. 15.14).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz