Socjologia - wykład - Wskaźnik permisywizmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - wykład - Wskaźnik permisywizmu - strona 1 Socjologia - wykład - Wskaźnik permisywizmu - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 3
Badania nad uczestnictwem Polaków w kulturze.
Uczestnictwo Polaków w kulturze z czasem zmniejsza się coraz bardziej. Jednak coraz więcej osób posiada swoje hobby. Coraz mniej Polaków wyjeżdża na co najmniej tygodniowy wyjazd. Za to został zanotowany wzrost wyjazdów krajowych i zagranicznych u tych, którzy planują wyjazdy. Najważniejsze wartości, które wyznaje polskie społeczeństwo: zdrowie, bezpieczeństwo, dobro własnych dzieci, spokojne życie bez kłopotów, udane życie rodzinne, miłość i przyjaźń, życie przyrodnicze, wiara w Boga, praca, sukces zawodowy, wykształcenie, podróże, kontakt ze sztuką, majątek, życie towarzyskie, udział we władzy. Wartości mało ważne dla Polaków: polityka, życie pełne przygód i rozrywki.
Normy są tworzone dla ochrony wartości. Gdy normy chroniące wartości są łamane, to oznacza że, dane wartości nie są ważne. Wskaźnik permisywizmu - największe przyzwolenia na łamanie norm dotyczą (zwł. w Danii): zabójstwa w ochronie własnej, rozwodu, aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, prostytucji. Najmniejsze przyzwolenia: kradzież samochodu, zabójstwo polityczne, zażywanie narkotyków, ograniczenie prawa pracy, paserstwo, korupcja.
Wg studentów PW (z 1998) należy karać: kradzież samochodu, terroryzm, korupcję, przekupstwo, zażywanie narkotyków. Natomiast nie powinno się karać: zabójstwa w obronie własnej, rozwodu, awantur małżeńskich, homoseksualizmu.
Wg Europejczyków cechy osobowości od najważniejszych do najmniej ważnych: uczciwość, tolerancja, dobre maniery, poczucie odpowiedzialności, ... , altruizm, cierpliwość, wyobraźnia, zmysł kierowniczy.
Wg studentów PW cechy osobowości od najbardziej do najmniej cenionych: uczciwość, niezależność w myśleniu i działaniu, poczucie odpowiedzialności, tolerancja i poszanowanie, ... , zdolność rządzenia, oszczędność, religijność, posłuszeństwo, altruizm.
Socjalizacja - uspołecznianie jednostki; problem wpływu kultury na życie społeczne człowieka, przekazywanie jej w sposób międzyosobniczy; proces stawania się osobą społeczną z istoty biologicznej.
Socjologów zawsze interesowało, jak człowiek wyglądałby, gdyby żył poza społeczeństwem, tego eksperymentu nie da się przeprowadzić, ale czasem spotyka się dzieci dzikie: 1920 - 2 dziewczynki żyjące w rodzinie wilczej; 1947 - Ania ze Strychu, wychowana na strychu; lata 40' - Izabela zamknięta z głuchoniemą matką - zresocjalizowała się, ale miała kontakt z drugim człowiekiem. Dzieci, które były całkowicie poza społecznością ludzką - proces nauki kultury był trudny i nie przynosił efektów.
Socjalizacja:
zamierzona - wymyślone i celowe uczenie się,

(…)

… SOCJALIZACJI:
pierwotna - gdy dziecko przychodzi na świat rola rodziców w procesie socjalizacji jest najważniejsza; (trwa dotąd, gdy pojawi się świadomość „uogólnionego innego” - inni oczekują, ode mnie, abym się tak zachowywał);
wtórna - wprowadza jednostkę w poszczególne systemy życia społecznego, np. szkoła, sklepy, itp., jednostka dostaje możliwość wyboru świata, w którym nie chce funkcjonować i różnej interpretacji informacji, które no niego docierają;
resocjalizacja - jednostka się zmienia, przekształca swój obraz świata; następuje po socjalizacji pierwotnej i wtórnej; zamiast resocjalizacji może nastąpić akulturacja - wyuczenie się nowej kultury (np. podczas emigracji).
Poziomy socjalizacji:
ogólny - odnosi się do kultury ludzkiej, polega na zdobywaniu umiejętności i kompetencji potrzebnych dla społecznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz