Socjologia - ściągi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 574
Wyświetleń: 5887
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - ściągi - strona 1

Fragment notatki:

Ściągi, opracowanie pytań na egzamin.
1.Biologiczna a społeczna koncepcja człowieka Człowiek jest częścią przyrody, zatem środowisko biologiczne wywiera wpływ na życie społeczne człowieka. Środowisko biologiczne a przede wszystkim wyposażenie biologiczne jest inne niż u innych gatunków i dlatego umożliwia i wpływa na życie społeczne. Środowisko biologiczne człowieka to pewne dziedziczne cechy organizmu, które wpływają nie tylko na życie społeczne ale i kulturalne. Te cechy to: wzrost, budowa ciała, kolor oczu, włosów skóry. Są przekazywane dziedzicznie, nie mamy na nie wpływu. Determinują osobowość człowieka. 2.Co to jest socjometria i w jaki sposób należy ją wykorzystywać? SOCJOMETRIA-zajmuje się wzajemnymi oddziaływaniami między ludźmi zachodzącymi we wszelkich grupach. W obrębie nauk społecznych socjometria zyskała pewną autonomię jako specyficzna metodologia badań oraz dziedzina wiedzy. Badania socjometryczne prowadzone są za pomocą prostego kwestionariusza. Polegają na pytaniu każdego członka badanej zbiorowości, kogo chciałby mieć do towarzystwa w toku jakiejś czynności, a kogo nie. W przypadku badania klasy szkolnej bywa to np. pytanie każdego dziecka, z kim chciałby siedzieć w jednej ławce, a z kim nie. Kierowane do ludzi dorosłych pytanie może dotyczyć tego, z kim respondent chciałby spędzić urlop, a z kim nie, albo z kim pracować, a z kim nie itp. Niekiedy liczba tych wyborów jest dowolna, czasami zaś ograniczona do jednej lub dwóch osób. Wybory i odrzucenia pozwalają na sporządzenie graficznych obrazów relacji interpersonalnych, które najczęściej przybierają postać tzw. socjogramów . Dane uzyskane dzięki kwestionariuszowi socjometrycznemu są także poddawane analizom statystycznym. W obu rodzajach analiz bywają brane pod uwagę bądź jedynie wybory pozytywne, bądź też łącznie z odrzuceniami. Anal

Socjologia - (socjus - społeczne, logos - nauka) - [Szczepański] - to nauka o zbiorowościach ludzkich, której przedmiotem badań są zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi, struktury tych zbiorowości, zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach, wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie, siły skupiające i rozbijające te zbiorowości, zmiany i przekształcenia w nich zachodzące.
Wyróżniamy:
podział formalny - np. grupy na studiach podzielone przez dziekanat
podział nieformalny - np. grupy koleżeńskie
Socjologa interesuje np. system przygotowywania się do egzaminów, sporządzanie notatek, wszystko co się dzieje w grupie, dynamika zbiorowości.
Przysłowia, mądrości ludowe - mają charakter potoczny, mówią o społeczeństwie, często stają się punktem wyjścia do badań.
Cechy naukowej obserwacji, która jest podstawą badań socjologicznych:
Musi być ścisła - obserwator musi być pewny, że wszystko przebiega ściśle z jego obserwacjami. Pojęcie większości jest nieścisłe (np. 50 i 1, lub 90%).
Dokładność - możliwość zmierzenia dokładnie, zależy od rodzaju badań lub dziedziny badań.
Systematyczność - zbieranie danych w sposób zorganizowany, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.
Zapisywanie - utrwalanie danych
Obiektywizm - każdy socjolog należy do społeczeństwa, dlatego ma trudności ze stanięciem poza nim i byciem obiektywnym.
Źródła socjologii pochodzą ze starożytnej Grecji. Pierwsza teoria społeczna wymyślona przez Platona - „Społeczeństwo”. Zaproponował społeczne rozwiązania, dostrzegał wady demokracji. Społeczeństwo idealne to takie, w którym każdy znajduje swoje miejsce w grupie społecznej:
— rzemie ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz