Fragment notatki:
socjologia rasa człowieka wykład
WYKŁAD 3Rasa człowieka - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Najszerzej używane podziały opierają się na zewnętrznych, rzucających się w oczy charakterystykach takich jak: kolor skóry, kształt czaszki lub twarzy, wzrost, kształt i kolor włosów; kolor oczu, oraz na samoidentyfikacji.Tradycyjnie i najprościej, ludzi dzieliło się (lub dzieli) na następujące kategorie rasowe:1. biała rasa człowieka2. czarna rasa człowieka3. żółta rasa człowieka4. mieszkańcy (kreole, metysi, mulaci, zambo)Pojęcie rasy ludzkiej jest współcześnie kontrowersyjne.W roku 1985 przeprowadzono badanie, mające na celu sprawdzenie, ilu amerykańskich antropologów uznaje istnienie ras ludzkich. Na pytanie: "Istnieją biologicznie rasy gatunku Homo sapiens", przecząco (a więc odrzucając pojęcie rasy) odpowiedziało:41% antropologów fizycznych 53% antropologów kulturowych Podobne badanie w 1999 roku dało następujący wynik:69% antropologów fizycznych80% antropologów kulturowych.W Polsce w roku 2001, pojęcie rasy odrzucone zostało przez 25% antropologówEtniczność odnosi się do kulturowych praktyk i zapatrywań danej społeczności ludzkiej, odróżniających ją od innych społeczności.Główne wyróżniające cechy grupy etnicznej to: język, historia, przodkowie, religia, styl ubierania, ozdoby. Różnice etniczne są wyuczone, niekiedy uważa się je za naturalne.Grupa mniejszościowa jest kategorią społeczną obejmującą pewną populację wyróżnioną w obrębie szerszej zbiorowości na podstawie pewnych cech, które są negatywnie oceniane przez dominującą większość społeczeństwa. Cechami, które mogą być odbierane jako ważne są: wygląd zewnętrzny, wzory zachowań, styl życia, język, cechy kultury, religia, przynależność organizacyjna, dziedzictwo historyczne, itp.Mniejszości zdają sobie sprawę ze swego położenia i stosunku większości do n
WYKŁAD 3
Rasa człowieka - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Najszerzej używane podziały opierają się na zewnętrznych, rzucających się w oczy charakterystykach takich jak: kolor skóry, kształt czaszki lub twarzy, wzrost, kształt i kolor włosów; kolor oczu, oraz na samoidentyfikacji.
Tradycyjnie i najprościej, ludzi dzieliło się (lub dzieli) na następujące kategorie rasowe:
1. biała rasa człowieka
2. czarna rasa człowieka
3. żółta rasa człowieka
4. mieszkańcy (kreole, metysi, mulaci, zambo)
Pojęcie rasy ludzkiej jest współcześnie kontrowersyjne.W roku 1985 przeprowadzono badanie, mające na celu sprawdzenie, ilu amerykańskich antropologów uznaje istnienie ras ludzkich. Na pytanie: "Istnieją biologicznie rasy gatunku Homo sapiens", przecząco (a więc odrzucając pojęcie rasy) odpowiedziało:
41% antropologów fizycznych 53% antropologów kulturowych Podobne badanie w 1999 roku dało następujący wynik:69% antropologów fizycznych80% antropologów kulturowych.W Polsce w roku 2001, pojęcie rasy odrzucone zostało przez 25% antropologów
Etniczność odnosi się do kulturowych praktyk i zapatrywań danej społeczności ludzkiej, odróżniających ją od innych społeczności.Główne wyróżniające cechy grupy etnicznej to: język, historia, przodkowie, religia, styl ubierania, ozdoby. Różnice etniczne są wyuczone, niekiedy uważa się je za naturalne.
Grupa mniejszościowa jest kategorią społeczną obejmującą pewną populację wyróżnioną w obrębie szerszej zbiorowości na podstawie pewnych cech, które są negatywnie oceni
(…)
… zrozumieć sens życia, ale także niekorzystne: przekonania religijne prowadzą do nienaukowego myślenia. Aksjomaty te występują z przeciwnym niejako ukierunkowaniem, co świadczy o stopniu złożoności, w jakim pojmowana jest religijność
5. Kontrola przeznaczenia. Zachodzi przeciwieństwo między religią a magią. Znajduje to wyraz w postaci dwóch niezależnych wymiarów aksjomatów: poprzedniej duchowości…
… wypływa np. z faktu urodzenia, rasa i etniczność są cechami statusu przypisanego.
Rasizm, pseudonaukowa doktryna głosząca, że ludzie dzielą się na rasy nie tylko ze względu na cechy somatyczne (budowa ciała, kolor skóry, kształt czaszki), ale i psychiczne. Z tej nierówności w rozwoju psychicznym wynika wartościowanie ras, podział na "wyższe" i "niższe". Mieszanie ras prowadzi do degeneracji ras wyższych i całej ludzkości, upadku cywilizacji i kultur. Według tego przekonania konieczna jest troska o czystość rasową i stosowanie segregacji rasowej.
Za twórców rasizmu uważa się: 1. dyplomatę francuskiego z XIX w. hrabiego J.A. Gobineau (uznawał wyższość rasową Germanów)2.niemieckiego filozofa pochodzenia angielskiego H.S. Chamberlaina, tworzącego na przełomie XIX i XX w. (teoria o wyższości rasy aryjskiej).
Rasizm stał się podstawą ideologiczną III Rzeszy i działalności A. Hitlera, usprawiedliwiając politykę eksterminacji niektórych narodów. Rasizm istniał w RPA do 1991 w postaci apartheidu (ścisłej segregacji rasowej, zakazu mieszanych małżeństw). Także m.in. w krajach afrykańskich w 2. połowie XX w. pojawiła się rasistowska wrogość. Formą rasizmu jest antysemityzm - wrogość wobec Żydów (także wobec…
… zorganizowany przez ich państwo,
7.przesiedlenie (transfer) - przesiedlenie obywateli danego państwa w ramach jego granicy,
8.deportacja - przymusowe przesiedlenie danej osoby lub grupy osób na peryferie danego państwa lub poza jego granice
Nowa migracja - zmiana wzoru migracji w Europie jako następstwa: zakończenia zimnej wojny, długotrwałego konfliktu etnicznego w byłej Jugosławii i pogłębienia…
…, boiska sportowe)
Wykluczenie społeczne, które polega na niepodejmowaniu zwyczajowej i społecznie akceptowanej drogi życiowej lub wypadaniu z niej, dotyczy osób, rodzin lub grup ludności, które: 1. żyją w niekorzystnych warunkach ekonomicznych (ubóstwo materialne);2. zostają dotknięte niekorzystnymi procesami społecznymi, wynikającymi z masowych i dynamicznych zmian rozwojowych, np. dezindustrializacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)