Socjologia - problem zmiany

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - problem zmiany - strona 1 Socjologia - problem zmiany - strona 2 Socjologia - problem zmiany - strona 3

Fragment notatki:

P R O B L E M Z M I A N Y
I. Definicje kluczowych pojęć
Słowa używane zamiennie w dawniejszych teoriach: zmiana, innowacja, ewolucja, dynamika, proces. Obecnie pojęciom tym nadaje się znaczenia osobne.
1. Zmiana społeczna:
a/ Definicja: Jest to jakakolwiek zmiana (przeobrażenie) o społecznej doniosłości, tzn. posiadająca konsekwencje w sposobie społecznego życia, mentalności jednostek, układzie instytucji społecznych itp.
b/ Przykłady: Innowacje techniczne, jak wynalazek telefonu czy samochodu, zmiany w organizacji czy podjęte reformy prawne bądź polityczne są przykładami kształtowania zmian o społecznej doniosłości, które rewolucjonizują życie społeczne.
c/ Funkcja: Waga zmiany społecznej polega na wybiciu systemu społecznego z utartych kolein życia. W tym sensie zmiana stanowi zagrożenie dla stabilności porządku społecznego i z tych racji jest najczęściej odrzucana przez ludzi w społeczeństwach tradycyjnych.
2. Podstawowe rodzaje zmiany społecznej
Innowacja
Jest specyficznym rodzajem społecznej zmiany odnoszonym najczęściej do sfery technologii, organizacji i gospodarki w sensie wdrażania nowości. Etymologicznie (z łac. innovatio „odnowienie”) oznacza nowość bądź rzecz nowo wprowadzoną. W obszarze nauk społecznych nacisk kładzie się na postawę
jednostki-innowatora oraz wzór, jaki on swym działaniem upowszechnia. W takim sensie innowacja przeciwstawia się zakorzenionym i utrwalonym normom, przeto w początkach swoich stanowi formę dewiacji.
Dyfuzja
Proces przenikania elementów jednej kultury do innej, czego następstwem jest zmiana systemu wartości i podstawowych wzorów życia. Bliski kontakt społeczeństw bądź migracje umożliwiają takie przenikanie. Współcześnie nowoczesne formy komunikacji, media, turystyka, wymiana handlowa potęgują proces dyfuzji wywołując efekt demonstracji informacyjnej i frustracje w społeczeństwach dotkniętych tym procesem
Instytucjonalizacja zmiany
Przekształcenie zmiany w trwałą instytucję społeczną, tzn. stalą formę aktywności jednostek dyktowaną przez zaistniałą zmianę. Zmiany w organizacji, prawie, ustroju politycznym itp. upowszechniają się i utrwalają właśnie z powodu ich instytucjonalizacji
Dyferencjacja (różnicowanie)
W opinii większości badaczy zmiany i rozwoju społeczeństwa przechodzą w swojej historii od stanu jednorodności do

(…)

… torem
 rozwój wieloliniowy (multilinearny), w którym przy tym samym ogólnym kierunku zmiany przebiegają po różnych liniach (torach) Współcześnie dominuje przekonanie, że społeczeństwa zacofane zmierzają w kierunku społeczeństwa nowoczesnego własnymi oryginalnymi drogami przez fazy (stadia) rozwojowe odmienne od zachodnich, czyli w ramach rozwoju wieloliniowego. W przeszłości dowodzono…
…. koniunktura gospodarcza, koniunktura na rynku kapitałowym)
 kierunkowe (np. industrializacja, informatyzacja)
W procesach cyklicznych powtarzają się pewne stany rzeczy bądź fazy, jak ożywienie, recesja, bessa itp.
W procesach kierunkowych poszczególne fazy są nieodwracalne. Prowadzą one do rozwoju bądź regresu
(cofania się).
4. Rozwój:
Rozwój społeczny jako proces kierunkowy to seria następujących…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz