Socjologia - praca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - praca - strona 1

Fragment notatki:

Co to jest mała grupa społeczna? Grupy formalne i nieformalne. Komunikacja w małych grupach
Rozdział 1 Mała grupa społeczna Na gruncie nauki od dawna trwa spór o status małej grupy społecznej. Są zwolennicy stanowiska (m. in. F.H. Allport), że istnieją tylko jednostki, a to, co nazywamy grupą jest w istocie zbiorem norm, wartości, idei istniejących w umysłach jednostek przebywających razem. Innymi słowy - grupa istnieje tylko w tym sensie, że jest wytworem procesów spostrzegania. Są też zwolennicy poglądu, że grupy społeczne są realnie istniejącym zjawiskiem (m. in. D. Cartwright, A. Zander, M. E. Shaw)[1]. Niezależnie od sporów uczonych, w praktyce społecznej rozstrzygnięcie tego sporu nie ma istotnego znaczenia. Kiedy rozpatrujemy wpływ grupy na jednostkę - a to nas głównie interesuje - to znaczenie ma tylko fakt, że jednostki subiektywnie postrzegają siebie jako członków grupy. Nasze zainteresowanie małą grupą społeczną wynika z jej znaczenia w procesach kierowania i zarządzania. Ma ona podstawowe znaczenie w pracy menedżera. To on jest formalnym lub rzeczywistym liderem grupy. Znajomość procesów zachodzących w grupie, umiejętność przewodzenia grupie (wskazywanie celów, motywowanie, arbitraż, sterowanie konfliktami, itp.) jest kluczem do sukcesu menedżera. Dodatkowo należy podkreślić właśnie grupowy charakter wielu projektów, co czyni problematykę dynamiki grupy jeszcze ważniejszą[2]. 1. Co to jest mała grupa społeczna? W polskiej edycji Słownika psychologicznego Larousse’a czytamy: Grupa - zespół ludzi mający określoną strukturę, którego elementy wzajemnie na siebie wpływają, posiadający wspólny cel, wartości i normy[3]. Shaw wylicza sześć czynników konstytuujących grupę: 1) Procesy poznawcze i percepcję członków grupy (postrzeganie siebie i innych jako członków grupy). 2) Motywacja i zaspok

Rozdział 1
Mała grupa społeczna
Na gruncie nauki od dawna trwa spór o status małej grupy społecznej. Są zwolennicy stanowiska (m. in. F.H. Allport), że istnieją tylko jednostki, a to, co nazywamy grupą jest w istocie zbiorem norm, wartości, idei istniejących w umysłach jednostek przebywających razem. Innymi słowy - grupa istnieje tylko w tym sensie, że jest wytworem procesów spostrzegania. Są też zwolennicy poglądu, że grupy społeczne są realnie istniejącym zjawiskiem (m. in. D. Cartwright, A. Zander, M. E. Shaw).
Niezależnie od sporów uczonych, w praktyce społecznej rozstrzygnięcie tego sporu nie ma istotnego znaczenia. Kiedy rozpatrujemy wpływ grupy na jednostkę - a to nas głównie interesuje - to znaczenie ma tylko fakt, że jednostki subiektywnie postrzegają siebie jako członków grupy. Nasze zainteresowanie małą grupą społeczną wynika z jej znaczenia w procesach kierowania i zarządzania. Ma ona podstawowe znaczenie w pracy menedżera. To on jest formalnym lub rzeczywistym liderem grupy. Znajomość procesów zachodzących w grupie, umiejętność przewodzenia grupie (wskazywanie celów, motywowanie, arbitraż, sterowanie konfliktami, itp.) jest kluczem do sukcesu menedżera. Dodatkowo należy podkreślić właśnie grupowy charakter wielu projektów, co czyni problematykę dynamiki grupy jeszcze ważniejszą.
1. Co to jest mała grupa społeczna?
W polskiej edycji Słownika psychologicznego Larousse'a czytamy:
Grupa - zespół ludzi mający określoną strukturę, którego elementy wzajemnie na siebie wpływają, posiadający wspólny cel, wartości i normy.
Shaw wylicza sześć czynników konstytuujących grupę:
Procesy poznawcze i percepcję członków grupy (postrzegan ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz