Socjologia - notatki - Idee przeciwne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 882
Wyświetleń: 6804
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - notatki - Idee przeciwne - strona 1 Socjologia - notatki - Idee przeciwne - strona 2 Socjologia - notatki - Idee przeciwne - strona 3

Fragment notatki:


Przykład Krach na nowojorskiej giełdzie przy Wall Street 24 października 1929 spowodował falę wydarzeń, która zmieniła życie ludzi na niemal wszystkich kontynentach. Z okien biurowców wypadały nic niewarte papiery inwestycyjne tuż po nich w samobójczych skokach odbierali sobie życie bankrutujący inwestorzy. Wkrótce potem w innym miejscu zamknięto stocznię, fabrykę i kopalnię miedzi. Ludzie wyrywali drewnianą kostkę brukową z ulic Chicago, by mieć czym palić w piecu. W jednej części Stanów Zjednoczonych brakowało pracy i jedzenia a w drugiej palono plony, by podnieść ich wartość. Ludzie stali się ofiarami sytuacji, której nie rozumieli. Następstwem wielkiej paniki na giełdzie stał się wzmożony proces emigracji za chlebem, wzrost przestępczości i spadek wzajemnego zaufania. Na tym gruncie pojawiło się jednak wiele innych zjawisk. Rozwinęła się pomoc społeczna, pierwszy raz na tak dużą skalę ludzie bez względu na wykształcenie i zawód zebrali się przy wspólnych pracach interwencyjnych na rzecz odbudowy kraju. Cały ten okres stał się przedmiotem zainteresowania teoretyków ekonomii, psychologów, socjologów, ale także artystów fotografików, którzy jak Dorota Lange uwiecznili „wielki kryzys‖ na kliszach fotograficznych.

Negatywne skutki korporacjonizmu odczuwane są jeszcze bardziej w dobie kryzysu gospodarczego. Firmy naciskane na zwiększenie wydajności, często zmieniają pracownikom stanowiska pracy lub poszerzają zakres ich obowiązków. Mimo przywiązania do znanej marki ludzie tracą poczucie więzi między sobą. Prowadzi to do alienacji, braku poczucia własnej wartości i w efekcie nawet do samobójstw.


1. Co to jest socjologia
„Kiedy rzeczywistość społeczna zaczyna podlegać dramatycznym przemianom […] wówczas ludzie zaczynają zwracać uwagę na otaczający ich świat. Jak można objaśnić owe ciągłe i gwałtowne zmiany spowodowane zastępowaniem starego feudalnego porządku przez nową organizację świata społecznego? W jakim stopniu jesteśmy za nie odpowiedzialni? To właśnie wtedy narodziła się socjologia, zwłaszcza gdy uczeni uznali, że społeczeństwo może być przedmiotem analizy naukowej‖ Jonathan H. Turner.
Czy istnieje uniwersalna nauka opisująca cały społeczny świat? Takiej odpowiedzi nikt chyba nie odważy się udzielić. Istnieje jednak dziedzina prawdziwie fascynująca, opisująca wszystkie na świecie istniejące miejsca gromadzenia się ludzi - tą dziedziną jest socjologia.
Nie trzeba jednak być socjologiem, by myśleć socjologicznie. Tej sztuki jednak należy się nauczyć. Jeśli ciekawią cię ludzie, to co czynią, chwile ich tragedii i wielkości, ich codzienne życie, to studiując socjologię nigdy nie będziesz się nudził. Z socjologią poznajesz świat ludzkich instytucji i ludzkich namiętności. Jeśli robisz to w sposób zdyscyplinowany to twoje potoczne, codzienne obserwacje staną się z czasem doświadczeniem naukowym.
W imieniu socjologów, amerykański uczony Peter Berger wyjaśnia sedno tej nauki:
„Nas interesuje ciekawość, która ogarnia socjologa przed zamkniętymi drzwiami, zza których dobiegają głosy ludzkie. Jeśli jesteś dobrym socjologiem, zechcesz otworzyć te drzwi i dowiedzieć się, co to za głosy. Za każdymi zamkniętymi drzwiami odgadujemy jakąś nową stronę życia ludzkiego, jeszcze nie odkrytą i nie poznaną‖.
1.1. Potoczne określenie socjologii jako nauki o społeczństwie
W potocznym rozumieniu socjologia to nauka zajmująca się badaniem ludzi lub ogólniej mówiąc nauka o społeczeństwie. Jednak analizą naukową społeczeństwa zajmuje się także ekonomi ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz