Bardzo obszerna notatka, 25 stron w formacie doc na takie tematy jak :
-Właściwości konfliktu społecznego.
-Uwarunkowania a przyczyny konfliktów.
-Sprzeczności jako źródła konfliktów.
Wśród poruszanych zagadnień można trafić na takie jak: użyteczność konfliktów, J. Bernard, właściwości konfliktu społecznego, wnioski metodologiczne, przyczyny obiektywne, przyczyny subiektywne, uwarunkowania a przyczyny konfliktów, uwarunkowania konfliktotwórcze, sytuacja konfliktotwórcza, sprzeczności jako źródła konfliktów, konflikty społeczne, struktura uwarunkowań konfliktów społecznych, popędy, motywy. Ponadto w notatce: skłonność do samooszukiwania się, przemieszczenie zainteresowań, kompensacja, strony i uczestnicy konfliktu społecznego, makrokonflikty, mikrokonflikty, megakonflikty, kategoria społeczna, utajone podmioty konfliktów społecznych, grupy nacisku, lokalne kręgi towarzyskie, przestępczość, przydatność poznawcza i praktyczna wyróżniania podmiotów konfliktów społecznych, konflikt a społeczeństwo, funkcje konfliktów społecznych, warunki skutecznego przezwyciężania konfliktów, przezwyciężanie konfliktów występujących w makrospołecznej skali, wstępne określenie negocjacji, negocjacje, specyfika negocjacji stosowanych w sytuacjach konfliktowych, etapy negocjacji, strategie negocjacji i taktyka negocjowania, wnioski dotyczące negocjacji zmierzających do przezwyciężania konfliktów społecznych.
Socjologia konfliktów społecznych
Konflikty społeczne są zjawiskami: normalnymi, wszechobecnymi, ciągłymi oraz użytecznymi. normalnymi - w tym znaczeniu, że nie są wyłącznie następstwem jakichś stanów patologicznych struktury społecznej, w której występują, lecz są rezultatem przeróżnych sprzeczności, jakie istnieją w przyrodzie i społeczeństwie.
wszechobecność - podobnie jak ciągłość - konfliktów społecznych są następstwem tych samych przesłanek, na podstawie których twierdzimy, że są to zjawiska normalne. Nie ma struktur społecznych wolnych od konfliktów.
użyteczność konfliktów - stają się one bodźcem skłaniającym ludzi do działań i przeciwdziałań, do innowacji w sposobach rozwiązywania zaistniałych konfliktów i przezwyciężaniu ich skutków. Odkrywają sprzeczności i mankamenty, jakie tkwią w danej strukturze społecznej.
Terminem „konflikt społeczny” określa się na ogół różne zjawiska, w których przejawiają się elementy zmagań, jakie mają miejsce zarówno między poszczególnymi ludźmi, jak też pomiędzy dowolnie wielkimi ich zbiorami.
Konfliktami społecznymi nazywa się zarówno walki między małymi grupami typu klika lub gang, jak też walki różnych sekt religijnych czy partii, strajki, rewolucje jako przejawy walki klasowej, wojny itp. Zjawiska społeczne, występujące nie tylko w mikro i makroskali społecznej, ale nawet w mega skali, tzn. obejmujące swoim zasięgiem więcej społeczeństw, jak to miało miejsce w wojnach światowych.
Zdaniem J. Bernard ze względu na różne aspekty można konflikt społeczny rozpatrywać z punktu widzenia:
psychologii społecznej
socjologii
semantyki
Ad 1. konflikty społeczne są zawsze konfliktami między ludźmi, nie można więc przy ich rozpatrywaniu pomijać problemów związanych z psychiką człowieka. Dotyczy to zarówno konfliktów w małych, jak i we wielkich grupach społecznych. Uczucia, przekonania, postawy i zachowania ludzkie są ważne we wszystkich sytuacjach konfliktowych. Ad 2. z socjologicznego punktu widzenia konflikty społeczne są związane z istnieniem różnych sprzeczności o charakterze strukturalnym lub funkcjonalnym, jakie
(…)
… spraw uznanych wcześniej za możliwe do podjęcia w czasie prowadzonych rokowań'
racje, jakimi kieruje się oponent, każda ze stron ukazuje motywy(fair play)
ustalenie granic kompromisu oraz
czynników utrudniających podjęte rokowania w celu ich eliminacji.
Ad.3. Konkretyzacja osiągnięć rokowań, która wiąże się nie tylko z przyjęciem określonych ustaleń, ale również przynajmniej z próbami wcielania…
… zmuszeni do zaprzestania walki, przekształca się z konfliktu jawnego w konflikt ukryty.
Strategia personalizacji konfliktu czyli taka, w której programowo nie dąży się do przezwyciężania obiektywnych przyczyn, lecz zmierza się do znalezienia przyczyn subiektywnych, rzekomo „odpowiedzialnych” za to zjawisko (szukanie „kozła ofiarnego”).
Strategia dochodzenia do „fałszywych kompromisów” poprzez oszukaństwa…
… sposobów oddziaływania na partnera (perswazja, groźba, szantaż) w celu skłonienia go do uznania naszych racji.
strategia współpracy, która opiera się na dążeniu do poszukiwania takich rozwiązań, które byłyby w jakimś stopniu korzystne dla wszystkich stron uczestniczących w negocjacjach, czyli dopuszcza możliwość ustępstw i rozwiązań kompromisowych.
Poszczególne konflikty społeczne można próbować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)