Socjologia-komplet notatek z wykładów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia-komplet notatek z wykładów - strona 1

Fragment notatki:

Socjologia jako dyscyplina naukowa. Socjologia - zajmuje się formami życia społecznego oraz zachowaniami ludzkimi, które są przyczyną sytuacji społecznej. Nauka o wszystkich możliwych formach życia społecznego.
Przedsocjologiczna wiedza o społeczeństwie dzieli sie na:  I. Wiedza potoczna  II. Wrażliwość artystyczna  III. Refleksja filozoficzna  I. Wiedza potoczna:  Jest zbiorem spostrzeżeń przypadkowych i osobistych ( skłonność do generalizowania naszego punktu widzenia)  mądrość potoczna jest fragmentyczna i niespójna 
Mądrość potoczna jest często pochopna (nieraz bardzo nie troszczymy się bardzo o udowodnienie swoich konkluzji). 
Wiedza zdroworozsądkowa jest apodyktyczna (nie stronimy od ocen, sądów wartościujących). 
II. Wrażliwość artystyczna (sztuka) 
Jest oczywista w literaturze przejawia się w poezji, dramacie, publicystyce, malarstwie, rzeźbie, twórczości muzycznej, filmie, fotografii czy reportażu  (dominujący temat to los człowieka, a człowiek jest nierozerwalnie związany ze społeczeństwem). 
III. Refleksja filozoficzna 
Filozofia społeczna lub filozofia polityczna 
Celem jest odkrycie prawdy o świecie 
Refleksja uprawiana jest profesjonalnie przez zawodowych myślicieli a nie przy okazji codziennych spraw. 
Większą wagę przywiązuję się do precyzyjnego formułowania i uzasadniania wypowiadanych sądów. 
Tezy wiąże się w całościowe systemy akcentując ich logiczną spójność i dążąc do wypełnienia się wszystkich ról niewiedzy 
Normatywnym wartościujący punkt widzenia. 
Przedstaw historyczne warunki narodzin socjologii jako dyscypliny naukowej  Socjologia jako dyscyplina naukowa  • Nazwę „socjologia” wprowadza w 1838 roku francuski filozof Auguste Comte: socius (łac. zbiorowość, społeczeństwo) + logos (gr. mądrość, wiedza);  • Narodziny jako dyscypliny nauki: I poł. XIX wieku; pierwszy wydział socjologii powstał w 1892 r. w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Chicago  • w Europie pierwsza katedra socjologii ustanowiona została we Francji (1895) na Uniwersytecie w Bordeaux (pod kierunkiem Emile Durkheima)  • W Polsce pierwszy socjologiczny ośrodek uniwersytecki utworzył Florian Znaniecki na Uniwersytecie w Poznaniu w 1920 roku (był on również pierwszym redaktorem „przeglądu Socjologicznego” - pisma ukazującego się do dzisiaj).  Warunki narodzin socjologii  • Dwie rewolucje:  - myśl epoki oświecenia we Francji i rewolucja francuska 1789 roku  • Spontaniczność procesów społecznych  • Zmiana ustroju nie likwiduje nierówności społecznych  • Społeczeństwo jest czymś odrębnym od państwa  - rewolucja przemysłowa zapoczątkowana w końcu XVIII wieku w Wielkiej Brytanii 

(…)

… państwa oraz wody przybrzeżne (wody wewnętrzne, morze terytorialne), a także przestrzeń powietrzna nad lądem i wodami państwa oraz podziemie pod nimi.
Zbiorowość społeczna to osoby zajmujące trwale lub chwilowo wspólną przestrzeń i z tego powodu oddziaływujących na siebie. Najbardziej typowe przykłady zbiorowości to: Para - tu pojawiają się owe dwie osoby, (niech cię nie zwiedzie pospolite rozumienie…
… - czyli metody, narzędzia, techniki badawcze, metody jakościowe, obserwacje, wywiady narracyjne, analizy.
Zaplecze teoretyczne - cała masa nauki wieloteoretycznej.
Badanie jakościowe - pokazuje wyniki prawdziwego życia.
- Społeczne fakty mają skutek i przyczynę.
- Grupy społeczne nie kończą się na ludziach.
- Jednostki są przez grupy warunkowane.
- Z jednej strony człowiek tkwi w grupach a z drugiej grupa…
… wyróżnia się:
• grupy pierwotne - charakteryzujące się osobistym i emocjonalnym typem więzi między członkami, przy czym przynależność do grupy nie zawsze jest dobrowolna (np. rodzina, grupa rówieśnicza). • grupy wtórne - tworzone dla osiągnięcia konkretnego celu, charakteryzujące się formalnym i rzeczowym typem więzi, przy czym komunikacja między członkami • grupy ma charakter nieosobowy (np. partie polityczne).  
Ze względu na stopień sformalizowania grupy społecznej wyróżnia się:
• grupy formalne - mające prawie określoną strukturę, cel i normy, zwykle odznaczają się bezosobowym typem więzi (np. organizacje polityczne czy społeczne). • grupy nieformalne - oparte zwykle na normach zwyczajowych, cechujące się więzami o charakterze osobistym i nie formalną strukturą wewnętrzną (np. subkultury…
… władzy oraz organizowania życia politycznego i społecznego w państwie. Charakteryzuje się ją ze względu na[2]: a) formę rządów - struktura najwyższych organów państwowych, ich wzajemne relacje i sposób powoływania głowy państwa
republika
monarchia
dziedziczna
elekcyjna
konstytucyjna
absolutna
b) reżim polityczny - sposób rządzenia państwem, metody i techniki sprawowania władzy
państwo demokratyczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz