Socjologia jako dyscyplina naukowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1386
Wyświetleń: 5138
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia jako dyscyplina naukowa - omówienie - strona 1 Socjologia jako dyscyplina naukowa - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Socjologia jako dyscyplina naukowa Socjologia jest to nauka o społeczeństwie, socjologia narodziła się w pierwszej połowie IX wieku, dlaczego wcześniej nie uprawiano tej nauki? Nie zwracano wcześniej uwagi na pewne zróżnicowanie na taki twór jak państwo. W XVII w państwo traktowano jako formalność, struktura, system zarządzania byli królowie, poddani itp. kościół też był traktowany jako struktura formalna, nauka nie zajmowała się motywacją, jej powstaniem, więzi jakie w nich powstają. Mechanizm społeczeństwa z zbiegiem lat był bardziej złożony, w nauce stwierdzili, że trzeba stworzyć naukę, która będzie zajmowała się ludźmi, dlatego powstała socjologia. Prekursorem socjologii był m.in. August Comte, jest to francuski myśliciel uznawany za honorowego ojca socjologii. Zaproponował:
Nazwę dyscypliny naukowej „socjologia”  używał sam nazw, które były już wcześniej nazwano, szukał odniesień do nauk zaczerpniętych. Kiedyś była używana nazwa „fizyką społecznościową”, ponieważ szukano odniesień do tego co się dzieje w żywym organizmie ludzkości. Ta nazwa nie została do końca zaakceptowana. „socjos”  towarzysz, kompan, społeczeństwo; „logos” nauka, słowo. Socjologia to nauka o społeczeństwie, o towarzyszu. Umownym rokiem rozpoczęcia tej nauki jest 1837. W tym roku August Comte wydał swoją pracę „Kurs filozofii pozytywnej”. Tam użył po raz pierwszy określenie „socjologia”. Dziedzinę zainteresowań, obszar badań, którymi ma zajmować się socjologia  obszarem badań powinno być społeczeństwo, które składa się z elementarnych cząstek (rodziny). Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Warsztat badawczy specyficzny dla tej nauki  próbował badania ukierunkować na społeczeństwo. Rodzaje badań:
Obserwacja czysta, czyli wyłączona z nastawień, uprzedzeń, domysłów. Ma to być obraz rzeczywistości, bez żadnych dodatków
Eksperyment Metoda porównawcza Analiza historyczna Socjologia rozwijała się dalej. Rok 1987 był to rok pełen konferencji socjologicznych. Trudno mówić o polskiej socjologii, o jej rozwoju możemy mówić w okresie międzywojennym, wtedy zaczęliśmy tworzyć polską socjologię. Są 2 szkoły socjologii w Polsce:
Szkoła poznańska  zespół ludzi, którzy gromadził się wokół Floriana Znanieckiego. Zainicjował powstanie socjologii w Poznaniu. Szkoła warszawska  Ludwik Krzywicki był osobą, która skupiała zespół ludzi w Warszawie. W okresie II wojny światowej doprowadził do zapaści socjologii w Polsce. Wielu naukowców, badaczy zostało zamordowanych, zgładzonych. Po II wojnie próbowano odtworzyć rozwój nauki w Polsce, w 1945-1947 socjologia zaczęła raczkować na polskich uczelniach. Katedry socjologii zostały zamienione na katedry marksizmu i leninizmu . Socjologia zaczęła odradzać się pod koniec lat 50 XXw.

(…)

… się podstawy warsztatu badawczego, tworzymy terminologię, pojęcia. Tworzymy podstawy nauki socjologii. Socjologie szczegółowe - zajmujemy się wycinkami społeczności, są rozmaite punkty wyjścia, subdyscyplina socjologia, socjologia empiryczna są to nazwy pod dyscypliny socjologii. Kryteria socjologii szczegółowej:
Procesy społeczne - np. wychowanie jest procesem, procesy migracji
Typ zbiorowości - socjologia miasta, wsi Wzory kulturowe, naszych zachowań - socjologia religii, moralności, etyki, mody Funkcje socjologii:
f. diagnostyczna - diagnoza w społeczeństwa, badamy zasięg występowania zjawisk, istotny jest czas i miejsce wykonywania badania.
f. apologetyczna - wybiórcze podchodzenie do badań w społeczeństwie f. demaskatorska - odkrycie ukrytych zjawisk, wykrywanie pewnych nieznanych cech rzeczywistości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz