Socjologia - interakcje społeczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1407
Wyświetleń: 3857
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - interakcje społeczne  - strona 1 Socjologia - interakcje społeczne  - strona 2 Socjologia - interakcje społeczne  - strona 3

Fragment notatki:


INTERAKCJE SPOŁECZNE Pojęcie interakcji społecznej związane jest z pojęciem działania społecznego, tak je rozumiał Max Weber, albo z pojęciem „czynności społecznej” według terminologii Floriana Znanieckiego.
Działanie różni się od zachowania tym, że składają się na ń nie tylko dające się obserwować z zewnątrz jego przejawy, ale także niedostępna bezpośredniej obserwacji świadomość działającego osobnika: to, w jaki sposób interpretuje daną sytuację i zachowania innych, jakie znaczenie nadaje swojemu zachowaniu, a także, jakie ma zamiary i jak widzi cel.
Niektóre kierunki ograniczają się do zewnętrznych obserwacji zachowań społecznych ludzi i opisują je tak jak opisujemy zachowania społeczne mrówek czy lwów. Tak właśni czyni np. behawioryzm . Behawioryzm pojawił się w psychologii na początku XX wieku. Tradycyjna psychologia pragnęła poznać to, co dzieje się w umyśle człowieka i jego świadomości. Behawioryzm natomiast głosił, że przedmiotem psychologii nie jest to, co dzieje się w umyśle człowieka, ale jego obserwowalne zachowania. Aby je zrozumieć, nie trzeba odwoływać się do świadomości. Zachowanie jest, bowiem poddającą się pomiarowi odpowiedzą na bodźce, które można zidentyfikować i których siłę można zmierzyć. Bodźce te są przyjemne bądź przykre. Behawioryzm dowodził, że operując nimi w postaci kar i nagród można dobrowolnie modyfikować zachowanie się istot żywych. Proces taki nosi miano warunkowania .
Kierunek ten głosił ponadto, że prawa rządzące zachowaniem są ogólnymi prawami odnoszącymi się jednakowo do wszystkich istot żywych. W celu poznania tych praw przeprowadzono na gołębiach i szczurach, a także psach ( doświadczenie Pawłowa) laboratoryjne eksperymenty dotyczące mechanizmów warunkowania.
Interakcja jest takim działaniem społecznym, które wynika z orientowania się na innych ludzi i jest odpowiedzią ich zachowania i działania. Wzajemne oddziaływania - poszczególni osobnicy wzajemnie na siebie wpływają i każdy z nich modyfikuje swoje zachowania w odpowiedzi na zachowania pozostałych. Wskazuje się, że u podłoża wszelkiej interakcji znajduje się chęć każdego z uczestników do kierowania reakcjami innych i kontrolowania ich.
Uczestników interakcji określa się mianem aktorów społecznych .
Interakcją społeczną możemy ogólnie określić proces wzajemnego oddziaływania, co najmniej dwóch osobników ludzkich. Jest to oddziaływanie wzajemne w sytuacji bezpośredniego kontaktu.
W socjologicznych zainteresowaniach interakcjami można wyróżnić dwa podejścia. W przypadku pierwszego, interakcja postrzegana jest jako wzajemne oddziaływania racjonalnych przedmiotów, które dążą do realizacji własnych interesów, czyli do osiągania jak największych zysków przy jak najmniejszych kosztach. Z takim podejściem wiąże się rozpatrywanie interakcji jako

(…)

…, jest określona i każdy z graczy może wygrać jedynie kosztem innych
- o sumie zmiennej - korzyści i nagrody pochodzą z zewnętrznego źródła, a uczestnicy gry mogą wszyscy razem zyskać bądź stracić. W takich grach często bardziej opłaca się współpracować niż współzawodniczyć.
Mianem dylematu społecznego określa się taką sytuację decyzyjną lub konfliktową, w której naprzeciwko siebie strony, starając…
… ogromną rolę odgrywa zdolność człowieka do wcielenia się w drugiego osobnika i spoglądania na daną sytuację z jego perspektywy. Dzięki temu może odgadnąć znaczenia, jakie ten drugi nadaje swoim zachowaniom.
Ostatecznie na interakcję symboliczną składają się dwa procesy: odczytywania znaczenia zachowań drugiej osoby i przekazywanie jej informacji, jak samemu zamierza się postąpić i jak się chce, aby postąpiła ona. Interakcja symboliczna jest ciągłym procesem interpretowania znaczeń, odczytywania zamiarów i wzajemnego dopasowywania się jej uczestników.
interakcja jako manipulowanie wrażeniami
Erving Goffman poddawał drobiazgowej analizie przebieg procesów interakcyjnych, przy czym interesowało go głównie to, jak postępują ludzie, aby przekazać taki a nie inny obraz tego, kim są i co robią…
… tworzą fasadę osobistą jednostki. Fasada osobista jednostki to jej wiek, płeć, uroda, strój. Goffman podkreślał, że fasady nie powstają w procesie interakcji, ale są wybierane spośród tych, które już istnieją. Fasady funkcjonują przez cały czas występują jednostki i dostarczają obserwatorom podstawowych elementów definicji sytuacji. Definicja sytuacji polega na określeniu przez aktorów ich orientacji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz