SOCJOLOGIA - ĆWICZENIA
27.03.2013
INTERAKCJE SPOŁECZNE - MECHANIZMY WCHODZENIA I PODTRZYMYWANIA INTERAKCJI MIĘDZYJEDNOSTKOWYCH
INTERAKCJE SPOŁECZNE Pojęcie związane jest z pojęciem działania społecznego albo z pojęciem czynności społecznej. Działanie od zachowania różni się tym, że składają się na nie, nie tylko dające się zaobserwować z zewnątrz jego przejawy ale także niedostępna bezpośredniej obserwacji świadomość działającego osobnika. Interakcja wynika z orientowania się na innych ludzi i jest odpowiedzią na zachowania i działania. Uczestników interakcji nazywa się aktorami lub aktorami społecznymi. INTERAKCJA SPOŁECZNA - proces wzajemnego oddziaływania co najmniej dwóch osobników ludzkich
(PSYCHOLOGIA) - interakcje jako ogólne reguły rządzące wszystkimi interakcjami i reguły poszczególnych typów interakcji. Aspekt praktyczny - dostarczanie teoretycznej podstawy treningu umiejętności społecznych. Np. przygotowanie do niektórych zawodów.
(SOCJOLOGIA) - wzajemne oddziaływanie racjonalnych podmiotów, które dążą do realizacji własnych interesów, czyli do osiągania jak największych zysków przy jak najmniejszych kosztach. Interakcja jako komunikacja partnerów, którzy swoim działaniom przypisują znaczenia i poddają je interpretacji.
INTERAKCJA JAKO WYMIANA - wymiana = istotny źródeł porządku społecznego (nieplanowany rezultat aktów wymiany między członkami społeczeństwa)
INTERAKCJA JAKO GRA - gra między podejmującymi decyzje racjonalnymi osobnikami w sytuacji, kiedy stopień zaspokojenia potrzeb któregokolwiek z nich zależy nie tylko od jego sposobu postępowania, ale też od sposobu postępowania innych.
INTERAKCJA JAKO KOMUNIKACJA:
Symboliczna - koncepcja człowieka jako istoty, która potrafi tworzyć symbole i posługiwać się nimi
Jako manipulowanie wrażeniami - w procesie interakcji nie mamy o czynienia nie tylko treściami, które jednostka przekazuje za pomocą symboli werbalnych i niewerbalnych ale też z wrażeniami, które jednostka świadomie lub nieświadomie wywołuje
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)