Socjologia, funkcje socjologii, teorie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia, funkcje socjologii, teorie - strona 1

Fragment notatki:

W jej treści pojawiają się takie zagadnienia jak: zakres badań socjologicznych, A. Comte, socjologia potoczna, socjologia naukowa, szczegółowa, ogólna, teoria struktur społecznych, teoria zmian, więź społeczna, kontrola społeczna, mechanizmy kontrolne, instytucje, zwyczaje, mechanizmy psychospołeczne, materialno-społeczne, sankcje formalne i nieformalne, prawne, etyczne, satyryczne, obyczaj, instytucje ekonomiczne, polityczne, instytucje wychowawcze i kulturalne, społeczne, religijne, kręgi i grupy społeczne, struktury i rodzaje grup, grupy celowe, rodzina, zadania rodziny, typologia form małżeństwa, dezorganizacja życia w rodzinie, elementy składowe osobowości, jaźń subiektywna, rola społeczna.

Socjologia, funkcje socjologii, teorie, socjologia szczegółowa, ogólna, potoczna, naukowa, przedmiot socjologii, socjologia a inne nauki, zakres badań.
Socjologia - Twórca socjologii A. Comt'e. Jest to nauka o społeczeństwie ale dokładnie przedmiotem jej zainteresowań są zjawiska i procesy prowadzące do powstania różnych form życia zbiorowego ludzi i struktury tych zbiorowości, zjawiska i pracy zachodzącej w tych zbiorowościach, wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie, siły skupiające i siły rozbijające te zbiorowości, zmianę i przekształcenia w nich zachodzące. Zakres badań
Przede wszystkim socjologowie muszą dokonać jakiegoś podziału i klasyfikacji ogółu zjawisk i procesów zachodzących w życiu społecznym, żeby na tej podstawie dokonać systematyzacji swoich badań i konstrukcji teoretycznych. Wyróżniamy we współczesnej socjologii następujące działy badań i zakresy teorii ogólnych:
działy badające instytucje społeczne takie, jak: rodzina, instytucje wychowawcze, instytucje polityczne, instytucje naukowe itp. Oraz wszelkie inne instytucje występujące w różnych grupach i społeczeństwach.
Działy badające różne typy zbiorowości i grup ludzkich takich, jak różnego rodzaju małe grupy i kręgi społeczne, zbiorowości terytorialne, jak wieś, miasto i inne, kategorie zawodowe, warstwy i klasy społeczne oraz kasty, grupy celowe i organizacje tworzone dla realizacji określonych zadań
Działy badań nad procesami społecznymi takie, jak: procesy dezorganizacji społecznej alkoholizm, przestępczość), procesy migracji i ruchliwości społecznej, zjawiska i procesy wynikające z masowego przekazywania treści kulturalnych i informacji przez prasę, radio, telewizje, konflikty zachodzące w społeczeństwie na tle rasowym, etnicznym, politycznym
Socjologia potoczna - jest oparta na zdrowym rozsądku, na uogólnianiu codziennych doświadczeń w sposób często emocjonalny, niesystematyczny i niezweryfikowany.
Socjologia naukowa -opiera się na systematycznych badaniach, na posługiwaniu się ustalonym aparatem pojęciowym, na sprawdzaniu hipotez i twierdzeń.
Socjologia szczegółowa - jej zadaniem jest systematyczny opis poszczególnych dziedzin i wyjaśnianie zachodzących w nich zjawisk. Zdaniem socjologii ogólnej jest tworzenie teorii wszelkich konfliktów występujących w społeczeństwach ludzkich. Tak więc socjologia ogólna, na podstawie materiałów, uogólnień prawidłowości ustalonych w badaniach szczegółowych, chce tworzyć teorie obejmujące zespoły zjawisk występujące w społeczeństwie. Jej zadaniem jest także ustalanie pojęć.
Teorie Socjologii
Teoria struktur społecznych (teoria grup społecznych, teoria społeczna) stara się uogólnić wyniki badań nad różnymi typami i formami zbiorowego życia ludzi i ustalić jego ogólne prawa. Studiuje ona elementy składowe grup i zbiorowośc

(…)

… struktury, grupy pierwotne i wtórne na podstawie typu więzi.
W grupach pierwotnych występuje wyłącznie więź oparta na stycznościach osobistych i postawach emocjonalnych. W grupach wtórnych więź wynikającą ze styczności rzeczowych i oparta na interesach. Dalszy podział często stosowany wyróżnia grupy formalne i nieformalne, przy czym podstawa tego odróżniania jest fakt występowania w grupach instytucji…
… i istnieniu rodziny: małżeństwo i pokrewieństwo. Spójność wewnętrzną powoduje, że rodzina jest istotna grupą pierwotną, tworzącą się w sposób naturalny w toku spontanicznego zaspokojenia potrzeb.
Podstawowe zadania rodziny
Utrzymuje ciągłość biologiczną społeczeństwa
Przekazuje typy genotypowe i utrzymuje czy tez pomnaża jego liczebność
Utrzymuje ciągłość kulturalną
Przekazuje dziedzictwo kulturowe Zadania…
… konfliktu utajonego. Napięcia w rodzinie mogą być psychogenne wynikające z niezgodności charakteru.
Rodzina jest grupa pierwotną, i jej siła wewnętrzna zależy bezpośrednio od tego, co się dzieje miedzy jej członkami. Kryzys rodziny indywidualnej może prowadzić do jej dezorganizacji, tzn. do takiego tanu w którym członkowie nie wykonują swoich zadań. W rodzinie zdezorganizowanej gospodarstwo domowe ulega…
… przez społeczeństwo w toku socjalizacji a zwłaszcza w toku wychowania.
2.rola społeczna spełniana w grupach społecznych a polegające na wykonywaniu pewnych układów czynności w sposób formalnie lub nie formalnie ustalony przez te grupy.
3.jaźń subiektywna, czyli wyobrażenie o własnej osobie wytworzone pod wpływem innych ludzi
4. jaźń odzwierciedlona, czyli zespół wyobrażeń o sobie „odczytany” z wyobrażeń innych ludzi…
… członków, a przede wszystkim młodego pokolenia. Jest także silnym czynnikiem kontroli zachowań seksualnych.
Typologia form małżeństwa
Monogamia jest związkiem miedzy jednym mężczyzną a jedna kobietą.
Poliginia może występować w postaci poligamii czyli małżeństwa jednego mężczyzny z kilkoma kobietami
Poliandria czyli małżeństwo jednej kobiety z kilkoma mężczyznami
Ze względu na zakres wyboru współmałżonków…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz