To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SOCJOKULTUROWE TEORIE EMOCJI.
Emocje są uwarunkowane społecznie i kulturowo. Tych teorii jest bardzo dużo, nie będę państwa zanudzał chciałbym tylko zwrócić uwagę na niektóre elementy godne uwagi. Bardzo istotne są sposoby myślenia, które należą do socjokulturowych sposobów myślenia.
TEORIA SPOŁECZNEGO ETYKIETOWANIA - wskazuje ze dla zaznania emocji, człowiek kieruje się pewnymi wskaźnikami z otoczenia. Informacja, wskaźnik z otoczenia.
TEORIA SPOŁECZNEGO WNIOSKOWANIA - są bliskie i mogą być forma t. społ. etykietowania, zgodnie z tymi teoriami emocja jest społecznie wyuczona teorią. Tak jakby z góry, przez to ze ja wychowuje się w danym klimacie, pozwala wytłumaczyć przyczyny mojego zachowania. Np: nauczyłem się, ze jak kogoś kopie w kostkę to nazywam to gniewem, agresja. Te teorie dopuszczają możliwość błędu, nazywanie emocji może być trudne. Dopuszczają popełnienie błędu, niepoprawnego odczytywania zachowań. SPOŁECZNY KONSTRUKTYWIZM - traktuje emocje jako społecznie wyuczone intelektualne interpretacje, służące do ukazania zachowań jako czegoś znaczącego i zrozumiałego. Kemper - nie ma emocji w pełni wewnętrznych, bez żadnych wpływów zewnętrznych. Uważał, ze emocje są zakorzenione dzięki ewolucji. Wg niego ewolucja miała charakter społeczny efekcie nie ma emocji o charakterze czysto wewn. Wg KEMPERA 4 emocje tzw. pierwotne maja podłoże fizjologiczne. Sąto '.gniew, lek, depresja i szczęście. Te emocje są powszechne dla całego gatunku ludzkiego bez względu na kulturę dużą wartość dla przetrwania.
Całe emocje maja kontekst zewnętrzny, które maja podłoże fizjologiczne podporządkowane są pod czynniki zewnętrzne. To jak powstają emocje zależy od kultury. Emocje wtórne są kształtowane przez ośrodki socjalizujące poczucie winy to uspołeczniona forma lęku. Lęku przed kara za złe zachowanie. Wina, wtórny poziom emocji. Duma-uspoł. szczęście. Uczucie wstydu jest efektem uspołecznienia gniewu do siebie samego. Najbardziej znany konstruktywista Harre. On twierdzi wprost, ze nie ma czegoś takiego jak emocje, satylko rożne sposoby działania, ujawniania własnych postaw opinii. Jego analizy są logicznie poprawne. Emocje wg niego są i zawsze były pewnymi zapisami ocen moralnych i postaw.
Socjokulturowe teorie ustwiają skrajnie.
Czy rzeczywiście kultura ma wpływ na emocje? Antopologia kultury akcentuje zależność emocji od kontekstu kulturowego, historycznego, polit, społecznego.
Badania Ruth Benedict wyróżniła kultury winy i wstydu.
Stearns prowadził analizę porównawczą historyczna, jak w rożnych okresach ludzkości przejawiały się emocję przestrzeni 2 ostatnich wieków, zmiany w zakresie emocji wiązał, że zmianami: historycznymi, ekologicznymi, religijnymi, demograficznymi. Zauważył np: ze smutek był wyraźnie umniejszony w epoce wiktoriańskiej osiągnął dominującą postać obsesji pocz.20 wieku potraktowano smutek jako cos plebejskiego, izolacja dzieci od żalu i smutku - udziału w żałobnych sytuacjach, obecnie -optymizm, mówi się myśl pozytywnie.
(…)
… potraktowano smutek jako cos plebejskiego, izolacja dzieci od żalu i smutku - udziału w żałobnych sytuacjach, obecnie -optymizm, mówi się myśl pozytywnie.
U Jakobinow np. wizja człowieka Czaszki pod skora -melancholia. Kultura ma duży i szalenie istotny związek ze stanem emocjonalnym, narzuca pewne schematy społecznego myślenia, narzuca pewien styl doświadczania siebie samego.
Kultura ma tak istotny wpływ…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)