To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
dr hab. S_awomir Zar_ba. Notatka składa się z 3 stron.
nstytucjonalizacja Przyczynia się do utrwalania określonych zachowań albo odnoszących się do nich reguł i w socjologii rozumie się przez nią pewien wzrost stopnia regulacji ludzkich zachowań poprzez zinternalizowane wzory, reguły, normy.
Mniej jest swobody na możliwości indywidualnych zachowań.
To wzrost stopnia regulacji ludzkich zachowań poprzez zinternalizowane wzory, reguły i normy. To znaczy zmniejszenie indywidualności, dowolności i spontaniczności ludzkich zachowań.
Wyróżniamy trzy typy instytucjonalizacji: Naturalną, spontaniczną, bezrefleksyjną, nawykową
Normatywną (nieformalna i formalnoprawna)
Aksjologiczną inaczej psychospołeczna (powstaje na drodze uzgadniania, upowszechniania i internalizacji wartości) Instytucjonalizacja religii wg J. Wacha Poczucie solidarności Pojęcia: kult, obrzędy - odzwierciedlające doświadczenia które integrują grupę społeczną, a co jednocześnie oddziela grupę, jednostkę od świata zewnętrznego
To proces historyczny
Doświadczenie religijne działa tu jako siła spajająca Instytucjonalizacja wg Th. Luckmanna'a i P. Bergera Kluczowe pojęcia to: Eksternalizacja
Obiektywizacja
Internalizacja
Berger: religia instytucjonalizuje społeczeństwa.
Ad 1) - polega na rzutowaniu przez jednostki przestrzeń społeczną swoich religijnych potrzeb. Jak są potrzeby to są i oczekiwania związane z ostatecznymi oczekiwaniami. Ad 2) - wyraża się w normach, symbolach które wykształcają się w toku rozwoju społecznego, następnie są przez jednostki zinternalizowane w procesie socjalizacji. CO TO SYMBOL? ZNAK ? na EGZ.
Instytucjonalizacja - to transmisja społecznego doświadczania religii, przekaz treści religijnych i religijnych zachowań, dokonujący się za pośrednictwem takich instytucji jak Kościół, rodzina, szkoła, wspólnoty. Co jest rezultatem instytucjonalizacji religii? Zbyt duża spójność grupowa doprowadzić może do de indywidualizacji, sytuacji patologicznej, jednostka zatraca pewną świadomość
Z jednej strony integracja grupy
Umiejscowienie jednostki w systemie odniesienia do rzeczywistości ostatecznej Podstawowa kategoria to rytuały religijne (przejścia, praktyki religijne, edukacja religijna, nawrócenia, konwersja). Instytucjonalizacja religii jest procesem trwającym w czasie. Proces instytucjonalizacji religii i jego formy zależą od tego, kto jest adresatem określonej nowiny religijnej.
(…)
… religijne kwalifikacje człowieka potrzebującego zbawienia są zasadniczo nieistotne w porównaniu z udzielającą łaski władzą urzędu. Protestantyzm jest tradycją wielości.
Proces instytucjonalizacji katolicyzmu i protestantyzmu we współczesności wiąże się z głównymi cechami kultury zachodniej - przede wszystkim racjonalizacją i biurokratyzacją. Jung twierdzi że katolicyzm jest lepszy od protestantyzmu dzięki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)