Co oznacza słowo „smog”
Wyjaśnienie pochodzenia słowa smog jest bardzo proste. Powstało w języku angielskim po połączeniu dwóch słów: „smoke”, czyli dym oraz „fog”, czyli mgła. Od bardzo dawna ta kombinacja określa bardzo wysoki poziom zanieczyszczenie powietrza. Wpływają bardzo negatywnie na roślinność. Zaburzenia w przebiegu fotosyntezy, a także transpiracji i oddychaniu komórkowym to wynik oddziaływania właśnie zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia powietrza dostają się do naszych organizmów głównie w trakcie oddychania. Są przyczyną chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, czy rozedma płuc. Zanieczyszczenia obniżają również reprodukcję organizmów i sprzyjają alergią. Ponadto stwarzają zagrożenie dla kulturalnego dorobku człowieka. Wywołują korozje materiałów budowlanych, a także metali.
Smog londyński
Smog londyński jest przykładem smogu siarkowego. Smog siarkowy występuje w wielkich aglomeracjach w klimacie umiarkowanym. Najczęściej występuje między listopadem, a styczniem. Jest efektem spalania węgla w połączeniu z dużą koncentracją sadzy oraz tlenków siarki i węgla. Wynikiem oddziaływania na organizmy zwierzęce i ludzi są schorzenia dróg oddechowych i układu krążenia. Poza Londynem smog siarkowy występuje również na terenie okręgu przemysłowego w Belgii, na obszarze Linczu (Austria), w dużych aglomeracjach miejskich, których przykładem jest Nowy Jork czy Tokio. Również na terenie Niemiec, w takich miastach jak: Berlin, Hanower i Hamburg.
Smog Los Angeles
Smog Los Angeles jest przykładem smogu fotochemicznego. W przypadku smogu fotochemicznego powstaje on w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym. Tworzy się ze spalin samochodowych, które zawierają czad, węglowodory i tlenki azotu. Działające na nie promienie słoneczne wywołują reakcje zachodzące pomiędzy nimi, co warunkuje powstanie substancji o właściwościach silnie utleniających. Smog fotochemiczny uszkadza drogi oddechowe. Na powstawanie smogu fotochemicznego duży wpływ ma ozon. Powstaje on podczas wyładowań elektrycznych zachodzących w powietrzu oraz w ozonizatorach. Jest to niebieskawy gaz, który cechuje się ostrym zapachem, zdecydowanie toksycznym. Dla ludzi, może być trująca jedna cząsteczka ozonu w milionie cząstek atmosfery. W bliskiej odległości od powierzchni kuli Ziemskiej, ozon staje się trucizna. Jest on współuczestnikiem podczas tworzenia się smogu fotochemicznego. Poza Los Angeles smog fotochemiczny powstaje również na terenie Niemiec, w okresie letnim, przykładowo w Mannheim. Jego natężenie jest natomiast znacznie słabsze, w porównaniu ze strefami subtropikalnymi.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)