Słowianie zachodni - omówienie zagadnień

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Słowianie zachodni - omówienie zagadnień - strona 1 Słowianie zachodni - omówienie zagadnień - strona 2 Słowianie zachodni - omówienie zagadnień - strona 3

Fragment notatki:


Słowianie zachodni Słowianie zachodni - indoeuropejska grupa ludnościowa Europy , zamieszkująca wschodnią i środkową część tego kontynentu . Do Słowian zachodnich zalicza się: Czechów , Kaszubów , Łużyczan , Polaków i Słowaków . W okresie migracji i ekspansji Słowian ( VI - VII wiek ) ludność ta zachowywała jedność [ potrzebne źródło ] kulturową i zapewne także w znacznej mierze językową. Dopiero usadowienie się Węgrów na Nizinie Węgierskiej u schyłku IX w. przerwało intensywne kontakty między Słowianami zamieszkującymi na północ od Karpat i Sudetów a Słowianami naddunajskimi i bałkańskimi. Spowodowało to powstanie coraz większego zróżnicowania między Słowianami Zachodnimi a Południowymi. Również różnice pomiędzy Słowianami Zachodnimi a Wschodnimi zaczęły formować się dopiero [ potrzebne źródło ] w X w., kiedy powstały konkurujące ze sobą państwa Rusi Kijowskiej i Polski. Proces różnicowania pogłebiony został faktem przyjęcia chrześcijaństwa w innym obrządku, co po schizmie w 1054 r. stało się czynnikiem tworzącym zasadnicze odmienności. W ten sposób - dopiero w X w. - wykształciły się 3 grupy Słowian, m.in. Słowian zachodnich.
Plemiona zachodniosłowiańskie [ edytuj ] Słowianie zachodni aż do XI wieku zachowali jedność językową, w późniejszym okresie nastąpiło zróżnicowanie:
Łużyczanie Lechici plemiona polskie - Polanie , Wiślanie itp.
Słowianie połabscy - Drzewianie Pomorzanie , dziś Kaszubi Czesi i Słowacy Pierwsze państwa zachodniosłowiańskie [ edytuj ] Państwo Samona (pierwsza połowa VII w. ): założone przez kupca frankijskiego Samona około 624 r. Prawdopodobnie miało charakter związku plemion. Samon dał się poznać jako waleczny władca Słowian, który toczył wojny z Awarami i Frankami . Po jego śmierci państwo rozpadło się.
Państwo wielkomorawskie : powstało ok. 830 r. na ziemiach Moraw i Słowacji . Jego pierwszy władca to Mojmir I. Upadło ok. 906 roku w wyniku najazdu Madziarów.
Mitologia plemion zachodniosłowiańskich [ edytuj ] Bóstwa [ edytuj ] Trzygłów - Trygław - bóstwo zachodniosłowiańskie wyobrażane z trzema głowami.
Świętowit , Swantewit - Światowit, Świętowit, Swarożyc - prawdopodobnie bóg wojny , wróżb i urodzajów czczony przez Słowian połabskich zwanych Wieletami lub Lutykami. Główny ośrodek kultu w Arkonie na wyspie Rugii , gdzie w świątyni w XII wieku znajdował się posąg tego bóstwa, o czterech twarzach, z rogiem obfitości w dłoniach. Świętowitowi był poświęcony biały koń, z którego zachowania się kapłani odczytywali wolę boga, czczony w ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz