Śledztwa i dochodzenia w Polsce Ludowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Śledztwa i dochodzenia w Polsce Ludowej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Śledztwa i dochodzenia w Polsce Ludowej: sędzia śledczy, prokurator, funkcjonariusz MBP Urząd śledczego został w wyniku reform prawa sądowego w latach 1949-1950 zniesiony, a jego uprawnienia przekazano prokuratorowi, przez co jego rola znacznie wzrosła. Faktycznie prokurator decydował o przebiegu dochodzenia i procesu.
Ze względu na podział sądów na wojskowe i powszechne - również w prokuraturze wyodrębniono prokuraturę wojskową i powszechną. Prokuratorzy wojskowi szczególnie zasłynęli z powodu stosowanego przez nich terroru. Oskarżali w sfingowanych procesach, dopuszczali straszliwe tortury, wnosili o najokrutniejsze kary w stosunku do niewinnych osób.
W przypadku spraw osób cywilnych, o zabarwieniu politycznym postępowanie przygotowawcze prowadzili funkcjonariusze MBP pod nadzorem prokuratora wojskowego albo prokuratorzy wojskowi.
Prokuratura powszechna: w przypadku spraw lżejszych prokurator prowadził dochodzenie samodzielnie. W przypadku zbrodni - prowadzone było śledztwo , będące postępowaniem sądowym w postępowaniu przygotowawczym.
Sekcja śledcza MBP: zajmowała się prowadzeniem niezwykle brutalnych, połączonych z torturami śledztw głównie w sprawach o charakterze politycznym, wymierzonych w opozycję polityczną. Przy wszystkich Urzędach Bezpieczeństwa istniały areszty i więzienia. System represji był zupełnie niekontrolowany.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz