Śledziona - budowa i funkcje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 3157
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Śledziona - budowa i funkcje - strona 1

Fragment notatki:

SLEDZIONA-BUDOWA.FUNKCJA.POŁOŻENIE. Śledziona jest narządem chłonnym należącym do układu krwionośnego. Położona jest w jamie brzusznej, w podżebrzu lewym. Na kształt śledziony wpływają sąsiadujące z nią organy. Wyróżniamy na niej gładka i wypukłą powierzchnię przeponową oraz powierzchnię żołądkową, nerkową, okrężniczą. Między powierzchniami nerkową i żołądkową znajduje się wnęka śledziony, przez którą wnika do niej tętnica śledzionowa oraz kilka gałęzi żylnych łączących się w żyłę śledzionową. Narząd otoczony jest torebką łącznotkankową, która wnika do miąższu śledziony dzieląc ja na nieregularne zraziki. W torebce i przegrodach łącznotkankowych występują włókna mięśniowe gładkie umożliwiające kurczenie się tego organu. W miąższu śledziony wyróżniamy grudki śledzionowe, są ośrodkami rozmnażania limfocytów. Przez każdą grudkę przechodzi tętniczka, która następnie rozpada się na drobne naczynia - pędzelki. Otwierają się one do rozszerzonych naczyń włosowatych - zatok. Ściany zatok zbudowane są z komórek o wydłużonych jądrach w kształcie pręcików. Zatoki łączą się w żyły, które zbierają się w żyłę śledzionową.
CZYNNOŚCI I FUNKCJE:
nie cała krew bierze udział w krążeniu. Część z niej jest wyłączona z krwioobiegu i zmagazynowana w wątrobie i śledzionie. Śledziona pełni więc funkcję magazynu krwi.
śledziona pełni funkcję narządu kontrolującego krew. Są tutaj wychwytywane i niszczone starzejące się krwinki czerwone. A składniki z ich rozkładu przekazywane drogą krwi do wątroby.
jako narząd chłonny bierze udział w wytwarzaniu limfocytów.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz