Skutki społeczno-ekonomiczne pierwszej rewolucji przemysłowej. Zastosowanie maszyn narzędziowych w przemyśle i rozwiązanie sprawy ich napędu pozwoliło Anglii na dokonanie nie notowanego nigdy wcześniej w historii skoku gospodarczego.
Wzrost roli przemysłu w całokształcie gospodarki angielskiej.
Zwiększenie zaludnienia miast, w których koncentrował się przemysł.
Postępowanie procesu kształtowania się nowych klas: kapitalistów i robotników.
Zmiana form organizacji przemysłu: miejsce rozproszonego rzemiosła i manufaktury zajmowały nowe fabryki, zatrudniające w jednym miejscu wielką liczbę pracowników.
Produkcja nastawiona nie na wytwarzanie pojedynczych egzemplarzy produktu, ale na tanią produkcję masową.
Zaostrzenie się walki klasowej, rysowanie się przeciwieństw między społecznym charakterem produkcji a indywidualnym przywłaszczaniem jej wyników.
W wyniku rewolucji przemysłowej Anglia stała się pierwszą potęgą ekonomiczną świata. Dzięki stosowaniu maszyn koszty produkcji były tu znacznie niższe niż w innych krajach. Osiągnięta przewaga wpływała na handel zagraniczny. Eksportowano wyroby przemysłowe, importowano zaś surowce i żywność. Stosunek cen wyrobów wywożonych i przywożonych był dla Anglii wyjątkowo korzystny. Pozwalało to na przyspieszenie tempa nagromadzenia nowych kapitałów, które były inwestowane w budowę nowych zakładów produkcyjnych. W ten sposób Anglia zapewniła sobie niezwykle szybki i nie znany w całej dotychczasowej historii wzrost gospodarczy. Taniość i masowy charakter wytwórczości fabrycznej umożliwiały też Anglikom opanowanie coraz szerszych rynków. Celom ekspansji gospodarczej służyło wysunięte w połowie XIX w. hasło wolnego handlu. Rosnący eksport przemysłowy pozwalał na gromadzenie ogromnych kapitałów i umacnianie politycznej pozycji państwa. Napływające do Anglii wielkie dochody z handlu zagranicznego były inwestowane w kraju i na terenach imperium. Dzięki temu przewaga gospodarcza Anglii stale się umacniała.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)