To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Skutki jakie akt administracyjny wywiera w sferze stosunków cywilno - prawnych. Nie wszystkie akty administracyjne wywierają skutki cywilno - prawne. Z tego punktu widzenia akty dzielimy na : 1.Kategoria aktów ,które wywierają bezpośrednie skutki cywilno -pra w ne. Przykładem tego typu aktów to akty wywłaszczeniowe. Akt wywłaszczeniowy dotyczy stosu n ków własnościowych. - jest to kwestia cywilno - prawna 2.Kategoria aktu administracyjnego, które wywołują pośrednie skutki cywilno - prawne . Akty liczniejsze - najczęściej występujące w praktyce. Stanowi on istotny warunek do zawarcia umowy cywilno - prawnej.
Przykład : decyzja organu administracji o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów ( od użytkowania wieczystego się odchodzi ).
Przykład : ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Przewiduje ona, że gmina może zawrzeć umowę o dokonywanie oczyszczania / wywóz nieczystości / jedynie z podmiotami które mają zezwolenie. Zezwolenie stanowi potwierdzenie, że spełnione są warunki do prowadzenia określonej działalności .
Inna klasyfikacja aktów administracyjnych przeprowadzona z punktu widzenia konstrukcji przepisów prawnych, które stanowią podstawę dla aktu.
Mówiąc o konstrukcji - to chodzi o stopień związania organu prawem .
Wyróżniamy dwa rodzaje aktów : akty związane, akty uznaniowe. Akty związane - charakteryzują się tym, że ich treść jest wyraźnie określona przez prawo. Można powiedzieć , że organ jest ściśle związany z przepisem. Konstrukcja takiego przepisu jest taka :
Jeżeli A to B Przykład : cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu - jeżeli ma zastosowanie jeden z 6 ustawowych przypadków to organ ma obowiązek cofnąć zezwolenie.
Akty uznaniowe - sa to akty wydane w wykonaniu przepisów, które ze spełnieniem przesłanek określonych w prawie nie wiążą skutku.
Jeżeli A to może B Decyzja w przypadku aktu uznaniowego jest wyrazem prowadzenia określonej polityki prowadzonej przez organ.
Przykład : nadanie obywatelstwa - akt uznaniowy - ustalenie przesłanek ustawowych nie zobowiązuje organ ( Prezydenta RP ) do wyrażenia zgody.
Od 1980 r NSA kontroluje legalność decyzji administracyjnej. Przed wojną dominowało przekonanie, że akty uznaniowe nie podlegały kontroli legalności. Obecnie akty uznaniowe podlegają kontroli legalności - określenie czy występuje przyczyna polityczna czy inny powód.
O tym czy akt jest uznaniowy czy związany , decyduje to, co jest przesłanką w części „B”.
(…)
… poleceń służbowych stanowią przepisy o podległości służbowej.
Formy działania o charakterze niewładczym, formy dwustronne.
Forma działania administracyjnego - umowa.
Umowa jest formą działania administracji, występuje w dwóch postaciach :
Umowa cywilnoprawna.
Umowa publicznoprawna.
Umowa jako forma dwustronna występuje tylko w sferze zewnętrznej działania administracji.
Umowa jako forma dwustronna…
… SŁUŻBOWE .
Polecenie służbowe nosi różne nazwy :
rozkaz, polecenie
nakaz itp.
Jest to wiążąca dyrektywa / nakaz / określonego zachowania się, najczęściej działania. Może dotyczyć również powstrzymania się od pewnych działań ( np. szkodliwych w przypadku niekompetencji ). Wydawane są przez przełożonego podwładnemu. Polecenie występuje w wewnętrznej sferze administracji. Jest to akt konkretny ( adresat…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)