Skutki interakcji dojrzewania i uczenia się

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2359
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skutki interakcji dojrzewania i uczenia się - strona 1

Fragment notatki:

SKUTKI INTERAKCJI DOJRZEWANIA I UCZENIA SIĘ Przebieg rozwoju jest zróżnicowany.
Dojrzewanie ogranicza rozwój, wyznacza jego granice. Kres dojrzewania jest rzadko osiągany /to tylko zastój/
Pozbawienie możliwości uczenia się ogranicza rozwój.
Stymulacja jest istotna dla pełnego rozwoju.
Efektywność uczenia się zależy od właściwego dlań czasu /problem gotowości do uczenia się, okresów sensytywnych i krytycznych/.
Warto zapamiętać! Okres krytyczny : odcinek czasu, w którym pojawienie się lub brak pewnego rodzaju doświadczeń ma szczególne znaczenie dla organizmu. To samo doświadczenie mające miejsce przed lub po tym momencie będzie miało niewielki wpływ lub żaden. Okres sensytywny : to okres szczególnej wrażliwości, okres przejściowy do następnej fazy. EPIGENEZA (Arystoteles)
Proces rozwoju jako ciąg przekształceń zachodzących w ciągu życia zarówno na poziomie psychicznym, jak i na poziomie zachowania, pod wpływem działania wielu czynników. Wzory poznawcze i aktywności nie są bezpośrednio obecne w stadiach początkowych, a pojawiają się stopniowo, pod wpływem działania wielu czynników. PREFORMIZM (PREFORMACJONIZM) Wszystkie właściwości organizmu są w nim obecne od samego początku, tj. od momentu poczęcia, a rozwój polega tylko na ich wzrastaniu. Zasada epigenezy ma 2 interpretacje: Predeterministyczną - rozwój każdego organizmu można ujmować jako proces dojrzewania. Wpływy środowiskowe mają charakter pasywny; Probabilistyczną rola wpływów środowiska jest bardzo duża: inicjują i podtrzymują zmiany związane z dojrzewaniem.. SŁOWNICZEK Eugenika - filozofia selektywnej hodowli w odniesieniu do ludzi. Eutenia - doskonalenie rodzaju ludzkiego za pośrednictwem zmian w środowisku. Filogeneza - rozwój wszystkich organizmów żywych od najprostszych do najbardziej złożonych. Antropogeneza - rozwój życia psychicznego człowieka jako gatunku na przestrzeni wieku. Ontogeneza - rozwój jednostki od stadium zarodkowego do śmierci.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz